Aspir (Carthamus tinctorius L.) bitkisinin verim ve önemli özelliklerine azotlu gübre çeşitleri ile miktarlarının etkileri üzerine bir araştırma
An Investigation on the effects of levels and forms of nitrogenous fertilizers on yield and components of safflower (carthamus tinctorius L.)
  1. Tez No: 11247
  2. Yazar: REŞİT CABI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ESENDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu caiısoa Saras un ekolojik şart 1 arında, aspir CCartharous t i net or i as L, ) bitkisi için en uygun azotlu gübre seviyeleri ni ve rorsları saptasvak amacıyla, 1383 yazında Gndokuz Mayıs ünive'rsitesi, Ziraat Fakültesi deneae alanında kurul sustur. Bölünen bölünmüş parseller deneee desenine göre üc te kerrür lü olarak kurulan denemede ana parsellere aspir çeşit leri (5-38 ve 5-S2),.ait parsellere azot seviyeleri (dekara 0.» 15. 20, 25 kg N ) ve alt- alt parsellere de gübre forsaları (aaonyusa sülfat, kalsiyum aîuonyuB nitrat, üre) uygulanmıştır. Ekim 12 Mayısta 18 cm aralıklarla açılan saralar üzeri ne elle yap ı î m ıştır. Dikiade sıkça yapılsıs olan eki® daha sonra; sıra üzerinde 5-10 cm, aralıklarla seyret i İmisti r. Bü tün gübre dozları ve forsları ek ins esnasında uygulanmıştır. Hasat 25 Eylülde yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar aşağıdaki şekilde azet- 1 ensai s t i r : Azotlu gübre, uygulaması genel olarak bitki boyunu öne» i i derecede etki 1 esıesaiş, dal ve tabla sayasını gübresize nazaran artırmıştır.;.. ' Azotlu gübrenin değişik saiktar î arda ve farklı çeşitlerde elması 1000-tane ağırlığını ve tanede. ya§ oranını önecli dü zeyde etkilememiştir. Buna karşılık dener.e* konuların da ta nenin protein oranı üzerindeki etkileri çok önesali olauş, de kara 25.kg N uygulamasıyla % İS. 07. en yüksek seviyeye ulaş- Dekara 15 kg N uygulanmasıyla çeşitlerin crtalaaası ola rak en uygun ver i agelde edilmiş olup gübre çeşitlerinde kal siyum amonyum nitrat daha elverişli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
8. sunnkEi AN INVESTIGATION ON THE EFFECTS OF LE¥ELS FORMS OF NITROGENOUS FEET I LI ZEES ON TfîELD AND COMPONENTS OF SAFFLOyER CCarthamus tinctorius L. ) This study was conducted in 1989 to determine the optimum forms and levels of ni trogenous i erti 1 izers for saf flower (Carthaaius tinctor ius L. ), grown under Samsun ecological condition at the experimental area of the Agri cultural Faculty, Samsun. Field trial was e-stapi ished in a split-split plot experimental design with three replications. Saf flower cui tivars. i.e 5-38 and 5-62 (Registered No in Eskişehir Experimental Station) were estal ished in the main plots,, nitrogen levels, 0, 15, 20 or 25 Kg N/da and nitrogenous fertilizer forns, as a,?,Eoniuir. sulphate,, limed aasoniun nitrate or urea, were established in the sub-plots and sub- sub plots, respectively. Seeds were sown on Hay 12 in the rows apparted 18 ct, and 3-5 era depth on '6 rows at each sub-sub plots. The seedling on a. row were thinned two proper plant density later on. Alt the combinations of nitrogen level and for.» of fertilizer were applied at sowing. The plants were harvested on September 25, 1989. Results obtained frosn the study can be sur.sr.er i zed as fol 1 ows. Nitrogen fertilizer, in generally, did not affect the plant lenght, 1000-ssed weight and oil content of seeds but significantly increased the naaber of branch and head per plant compared to control.4İ As the nitrogen levels increased the protein content of seeds was increased significantly. The highest seed yield was obtained from the plot 15 kg of nitrogen applied as 59.65 kg per da. Protein and oil yields were closely paralleled with seed yield. As a common expression, i isied ammonium nitrate was more efficient as a nitrogen source. As the result of this one year study it can be recom mended to apply the listed a^njoniura nitrate at a i eve i of 15 kg of nitrogen per decar its increasing effect on seed yield and oil content of seed under the rsinfed ecological condi tioned of Sassan,