Ankara ekolojik koşullarında farklı tohumluk miktarlarının bazı aspir (Carthamus tinctorius L.)' çeşitlerinde verim ve verim unsurlarına etkisi
Effects of different amounts of seeds on yield and yield components of some safflower (Carthamus tinctorius L. ) types at Ankara ecological condition
- Tez No: 623786
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ankara ekolojik koşullarında kuru tarım alanında“Dinçer”ve“Remzibey 05”aspir çeşitlerinin 30 cm sıra arası mesafede 6 farklı tohumluk miktarı uygulamalarının verim ve verim unsurlarına etkisi araştırılmıştır. Çalışma Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuş, ekimden önce dekara 8 kg saf Azot ve 8 kg saf Fosfor gübresi esas alınarak taban gübrelemesi uygulanmıştır. Çalışmada çeşitler ana parselleri, 6 farklı tohumluk miktarları da alt parselleri oluşturmuştur. Ekim işlemi, 15 Nisan 2014 tarihinde el markörü ile 30 cm aralıklarla açılan karıklara yapılmıştır ve dekara 0.5, 1.0, 1.5, 2.0, 2.5 ve 3.0 kg tohumluk gelecek şekilde hesaplanan tohumluk miktarları, mümkün olduğu kadar eşit bir şekilde dökülerek karıklar toprak ile kapatılmış ve üzeri bastırılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre her iki aspir çeşidinde de 30 cm sıra arası mesafede dekara ekimde kullanılan tohum miktarının 0.5 kg/da'dan 2.0 kg/da'a çıkarılması ile tohum veriminin arttığı; 2.0 kg/da'dan 3.0 kg/da'a kadar arttırılması ile tohum veriminde istatistiksel açıdan belirgin bir farklılığın oluşmadığı tespit edilmiştir. Çalışmada kullanılan farklı tohumluk miktarı kullanımı sonucu oluşturulan farklı bitki sıklıklarının bitki boyu, dal sayısı, tabla çapı ve tabla sayısı, 1000 tane ağırlığı gibi verim ögelerine etkisi önemli, yağ oranına etkisi ise önemsiz bulunmuştur. En yüksek tohum verim değeri dekara uygulanan 2.0 kg tohumluk miktarından (237.82 kg/da) elde edilmiştir. Çalışmada ele alınan çeşit ortalamasına göre;“Dinçer”çeşidi (dikensiz) 181.89 kg/da ortalama tohum verimi ile,“Remzibey 05”çeşidinden (dikenli) (167.32 kg/da) daha yüksek verim sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of applications of 6 different amounts of seeds to the yield and yield components at 30 cm row spacing of“Dinçer”and“Remzibey 05”safflower types in dry agriculture area in Ankara ecological conditions is investigated. The experiment has been arranged in a split-plots design in randomized blocks with 3 replications and before seeding, the basal fertilization has been applied to ground on the basis of 8 kg of pure nitrogen and 8 kg of pure phosphorus fertilizer per decare. In this study, while safflowers types form main-plots, sub-plots are formed by 6 different amounts of seeds. The seeding has been carried out to furrows at 30 cm intervals with the hand markers on 15 April 2014 and the amounts of 0.5, 1.0, 1.5, 2.0, 2.5 and 3.0 kg per decare seeds have been poured as equal as possible and then furrows are covered with soil and have been suppressed. The results of the research show that the seed yields of both two safflowers have been increased when the amount of the seed is increased to 1.5 kg/da from 0.5 kg/da at 30 cm row spacing while any statistically significant difference on the seed yield hasn't been observed when the amount of the seed is increased to 3.0 kg/da from 2.0 kg/da. Also, it has been identified that different plant frequency resulting from the use of different seed quantity effect the yield components like plant height, number of branches per plant, number of table and table diameter, 1000 seed weight, but oil ratio hasn't been effected significantly. The highest seed yield has been obtained at 2.0 kg/da by 237.82 kg/da. According to average varieties“Dinçer”(without thorn) safflower variety has more seed yield than“Remzibey 05”(thorny) yields are 181.89 kg/da and 167.32 kg/da, respectively.