İri tavusotunun (Agrostis gigantea Roth.) iki klonunda bazı özelliklerin belirlenmesi
Some characteristics of two clones of redtop (Agrostis gigantea Roth.)
  1. Tez No: 315953
  2. Yazar: MEDİNE DOĞRUSÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TAMKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada ıslah amaçlı seçilmiş ve geliştirilmiş iri tavusotu klonlarının ( Agrostis gigantea Roth.) (K1 klonları ot ve çim tipi ve K2 klonları çim tipi) bazı morfolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu iki klona ait, yaprak boyu, yaprak eni, yaprak eni X yaprak boyu, yaprak dokusu, yoğunluk, bitki çapı, bitki boyu, son boğum uzunluğu, salkım boyu, salkım boyu / bitki boyu, fertil salkım sayısı, bitki başına tohum verimi, bin tohum ağırlığı, çiçeklenme başlangıcı ve hasat tarihi özelliklerinin verileri alınmıştır. Bu özellikler arasındaki ilişkiler korelasyon analizde belirlenmiştir. Korelasyon analiz sonuçlarına göre, K1 klonunda, son boğum uzunluğu ile bitki çapı ve bitki başına düşen tohum verimi, yaprak eni ile fertil salkım sayısı özellikleri arasındaki ilişki istatistik olarak % 5 önem seviyesinde olduğu belirlenmiştir. K1 klonu için, bitki boyu ile salkım boyu / bitki boyu ve bitki çapı ile salkım boyu arasındaki ilişki % 1 önem seviyesinde bulunmuştur. K2 klonunda, bitki boyu ile fertil salkım sayısı, salkım boyu ile bitki başına tohum verimi, yaprak boyu ile bitki çapı özellikleri arasındaki ilişkiler istatistik olarak % 5 önem seviyesinde olduğu bulunmuştur. K2 klonu için, yaprak dokusu ile bitki boyu, yaprak eni ile bin tohum ağırlığı özellikleri arasındaki ilişki % 1 önem seviyesinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study selected for breeding and developed redtop clones (Agrostis gigantea Roth.), as K1 clones of grass and turf-type clones and K2 clones the type of grass, was aimed to determine some morphological characteristics. This two clones taken from data of features, leaf texture, density, plant height, bunch length, the length of the last node, leaf length, leaf width, plant diameter, seed yield per plant, thousand seed weight, number of fertile clusters, leaf width X leaf length, bunch length / plant height, the beginning flowering and harvest. Relationships between these features determined by correlation analysis. According to the results of the correlation analysis, ın clones K1, it was found statistically significant at 5 % level between plant diameter, seed yield per plant with the length of the last node, and between number of fertile clusters with leaf width. The relationship between plant height with bunch length / plant height and between plant diameter with bunch length was found significant of 1 % level far K1. In clones K2, it was found statistically significant at 5 % level between plant height with number of fertile clusters, between bunch length with seed yield per plant, between leaf length with plant diameter. The relationship between thousand seed weight with leaf width and between plant height with leaf texture was found significant of 1 % level far K2.