Ankara Üniversitesi öğrencilerinin sağlıklarıyla ilgilenme, doktora başvurma ve ilacı kullanma alışkanlıkları üzerinde bir araştırma
A Study on taking interest in health,going to a physician and habist of drug use of the students of Ankara University
  1. Tez No: 31596
  2. Yazar: GÜLBİN ÖZÇELİKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERİŞ ASİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
96 ÖZET Bu çalışmada Ankara Üniversitesi Fakültelerinde okuyan öğrencilerin sağlıklarıyla İlgilenme, barınma, beslenme, doktora başvurma,doktora başvurmadan tedavi ve İlaç kullanma alış kan Is klan, sigara ve alkol kullanma alışkanlıktan İncelenerek değerlendirmeye çalışılmıştır. Bu amaçla 1991-1992 öğretim yılında Aralık-Nisan ayları içinde 34 sorudan oluşan bir Anket uygulanmıştır. Araştırmanın çatışma evrenini Ankara Üniversitesi Fakültelerinin yıllara bağlı olarak mümkün olabilecek değişikliklerin izlenebilmesi amacıyla 1. ve 4. sınıf öğrenciler! oluşturmaktadır. Anket, çatışma evren! olan 15.459 kişi İçinden Basit Random ve Tabakalı örnekleme ite seçilen 1078 kişiye uygulanmıştır. Araştırmada verilerin değerlendirilmesinde SPSS istatistik paket programı ve X2 anlamlılık testi uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göm, Ankara Üniversitesi 1. ve 4. sınıf öğrencilerinin % 42.0 si aileleriyle, % 33.4 ü yurtlarda kalmaktadır (P0.05).
Özet (Çeviri)
97 SUMMARY A STUDY ON TAKING INTEREST IN HEALTH, GOING TO A PHYSICIAN AND HABrTS OF DRUG USE OF THE STUDENTS OF ANKARA UNIVERSITY. In this study, taking Interest In health, applying to a physician, accomodation, habits In nutrition, smoking, drinking, self medication and drug use of the students of the University of Ankara have been investigated. For this aim, an inquary which has 34 questions has been carried out to the students In the period of decern ber-april of the 1991-1992 academic year. The Study Population was formed by the first and fourth year students of the faculties of the University. The purpose of this preference was to follow the possible changes and developments on behaviours of the students according to the years. The inquary has been carried out to 1078 students who were chosen with simple random and stratified sampling methods from 1S.459 students that was study population. In evaluation of the data of this study, SPSS statistical package programme and X2 test have been used. According to the results of the study, 42.0% of the first and fourth year students of Ankara University are stayed with their parents and 33.4% of them are In dormitories (P0.05). The 48.3% of the students are being used from the health services of the University (P0.05). The 54.1% of the students have not been taken balanced and sufficient food, it is determined that the 59.0% of the students smoke and drink.