Sınıfında yabancı uyruklu öğrenci bulunan öğretmenlerin, yabancı uyruklu öğrencilerin varlıklarına ilişkin algılarının metafor analizi yoluyla incelenmesi
An examination by metaphor analysis of the teachers' perceptions about foreign students' existance who are in their classes
  1. Tez No: 590817
  2. Yazar: BUSE KÖMÜRCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin sınıflarındaki yabancı uyruklu öğrencilere ilişkin algılarının nasıl olduğunu, bu öğrencilere olan yaklaşımlarını ve bunlara yön veren etkenleri metaforlar yoluyla ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın konusu, öğretmenlerin sınıflarındaki yabancı uyruklu öğrencilerin okuldaki, sınıftaki ve ders sırasındaki varlıklarına ilişkin algılarını metaforlar aracılığıyla belirtmeleridir. Araştırmanın modeli, nitel araştırma modellerinden fenomenoloji desenidir. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ilinin Altındağ ilçesindeki Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokullarda, ortaokullarda ve liselerde, çeşitli sınıf düzeylerinde yabancı uyruklu öğrencilerle çalışan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırma verileri, araştırmaya katılan öğretmenlerin kendilerine ve yabancı uyruklu öğrencilerine ait bilgileri (yaş, cinsiyet gibi), bu öğrencilerin akademik gelişimlerine, okul ve sınıftaki davranışlarına ilişkin algılarını içeren metaforlarını ve gerekçelerini belirttikleri yarı yapılandırılmış görüş belirtme formuyla toplanmıştır. Veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Metaforlar gerekçelerine göre çeşitli kategoriler altında toplanıp metaforların ve kategorilerin tekrarlanma sıklıklarıyla yüzdeleri incelenmiştir. İncelemelerle katılımcıların daha çok yabancı uyruklu öğrencilerin farklılıklarının bu öğrencilerin uyum ve sosyalleşme problemleri yaşamaları üzerinde etkili olduğunu, bu öğrencilerde davranış problemlerinin görüldüğünü, bu öğrencilerin dil yetersizliğinin iletişim problemleri ve akademik başarısızlık yaşamaları üzerinde etkili olduğunu düşünmeleri şeklindeki sonuçlara ulaşılmıştır. Ancak daha az olsa da katılımcıların yabancı uyruklu öğrencilerin farklılıklarını bir zenginlik kaynağı olarak görmeleri, bu farklılıklarla birlikte artan öğrenci çeşitliliğinin öğrenciler arasındaki etkileşimin gelişmesini sağladığını düşünmelerinin bu araştırmayla ulaşılan sonuçlar arasında olduğu görülmüştür. Tüm bu durumların da katılımcıların yabancı uyruklu öğrencilerin varlıklarına ilişkin algılarını etkilediği görülmüştür. Buna göre bu araştırmada katılımcılar tarafından yabancı uyruklu öğrencilerin okuldaki varlıklarının bu öğrencilerin daha çok şiddet içeren, istenmeyen davranışlarından dolayı en fazla Kargaşa Yaratan şeklinde daha çok olumsuz yönde, sınıftaki varlıklarının bu öğrencilerle birlikte öğrenci çeşitliliğinde artış görülmesi ve bunun öğrenciler arasındaki etkileşimi geliştirmesi şeklindeki nedenlerden dolayı en fazla Varlığı İstenilen şeklinde daha çok olumlu yönde ve ders sırasındaki varlıklarının da bu öğrencilerin dil farklılığından dolayı akademik başarısızlık yaşamaları ve bunun ders akışının kesilmesine yol açması, bu öğrencilerin kalıcı bir öğrenme gerçekleştirememeleri, bu öğrencilerin çok azının sınırlı bir başarı elde etmesi ancak bunun yeterli olmaması şeklindeki nedenlerden dolayı en fazla Akademik Çalışmalarda Zor İlerlenilen şeklinde daha çok olumsuz yönde algılandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to find out the perceptions and approaches of teachers against the foreign students, and to discover the influencing factors through the metaphors. The subject of the study is the expressing of perceptions of teachers about existences of foreign students in their school, class and during lesson by means of metaphors. The model of the study is the phenomenology design which is one of the qualitative research models. The research group of the study consists of teachers working with foreign students who are at various grades in the elementary schools, secondary schools and high schools which connected with the Ministry of National Education in Altındağ district of Ankara. The data of the research were collected by semi-structured form of opinion, in which information of teachers participating in the research and students (age, gender etc.), the metaphors, reasons of the perceptions against academic developments and behaviors of foreign students in the classes and the school were listed. The data were analyzed by content analysis method. Metaphors were grouped under various categories according to their reasons, and the frequency and percentage of recurrence were examined. The results of the analyzes showed that according to the participants the differences of the foreign students were effective on the adaptation and socialization problems of these students, behavioral problems were seen in these students, and the language problems of these students were effective on communication problems and academic failure. However, it was seen that the participants' views of the differences of foreign students as a source of wealth, and the fact that the increasing diversity of students, together with these differences, led to the development of the interaction between the students, were found to be among the results reached with this research. It was observed that all these situations affected the perceptions of the participants about the assets of foreign students. According to this study, it was seen that the presence of foreign students in the school was perceived by the participants as Causing Chaos due to their violent and unwanted behaviors. Also it was observed that the presence of these students in the classroom was perceived by the participants as Presence Of The Desired due to the increase in student diversity with these students and the development of the interaction between the students. Further it was observed that the presence of these students during in the lesson was perceived by the participants as Difficult Progress In Academic Studies. The factors caused this situation are because of the language differences of foreign students, they experience academic failure and this leads to interruption of the course flow. In addition, the inability of these students to achieve permanent learning and the limited success of very few of these students' cause these thoughts.