Kamusal alanların oluşturduğu arayüzlerin, fiziksel ve kavramsal niteliklerine göre Berlin - Alexanderplatz örneğinde irdelenmesi
A case study of public interfaces formed by public spaces according to their physical and conceptual qualities in Berlin - Alexanderplatz
  1. Tez No: 315961
  2. Yazar: AHMET ÖZBİLEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜNEVVER DAĞGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İnsanın en temel güdülerinin başında, bulunduğu mekânı tanıma ve keşfetme arzusu bulunmaktadır. Kişi fiziksel çevreyi anlamlandırmaya başladığında yere ait ögelerin nitelik ve niceliklerini bilincinde değerlendirerek yer ile arasında bir bağ kurar. Bu sebepten, zaman döngüsü içinde meydana gelen tarihsel ve toplumsal gelişimler, insanın sosyal, algısal ve fiziksel gereksinimlerini değiştirdiği gibi dolaylı olarak toplumların ortak alanları olan kamusal mekânları da farklılaştırmaktadır.Kent örüntüsü içinde zamanla değişen, dönüşen ve eklemlenen kamusal mekânların kent üzerine etkileri, tanımladıkları boşluklarla oluşturdukları kamusal arayüzlerin, kullanıcıların bilincinde sahip olduğu görsel ve algısal tesirden kaynaklanmaktadır. Yatay ve düşey bileşenleriyle kamusal arayüzler, onu tanımlayan nicelik ve niteliklerle yüzeylerini oluşturduğu kentsel dokunun fiziksel ve görsel özellikleri belirleyerek kullanıcılar için algısal anlamda değişen durumlar ortaya çıkarmaktadır.Bu çalışma kapsamında, birinci bölümde, tezin amacı, literatür özeti ve hipotez anlatılmaktadır. İkinci bölümde, bireysel ve toplumsal olarak insanın çevre içindeki yeri ile duyusal ve bilişsel anlamda çevreyi algılama biçimleri ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde, kamusal alan kavramı, gelişim süreci ve temel bileşenleri ele alındıktan sonra kamusal arayüz kavramı ile onu oluşturan ve tanımlayan kullanıcı gereksinimleri, algısal, fiziksel ve kavramsal nitelikler alt başlıkları ile ayrıntılı olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde, alan çalışması olarak seçilen Berlin-Mitte bölgesindeki Alexanderplatz'ın tarihsel ve mekânsal gelişim süreci yer almaktadır. Beşinci bölümde Alexanderplatz ve çevresi ele alınarak hazırlanmış üst ve alt ölçekli analizler kamusal arayüzlere ait, onu oluşturan ve tanımlayan niteliklere göre detaylı bir biçimde irdelenmiştir. Son bölümde ise Alexanderplatz'la ilgili elde edilen bilgilere dair değerlendirmeler, sonuç ve öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
A desire to recognize and explore the space is one of the most basic instincts of human beings. When a person begins to make sense of physical space, he establishes a connection between himself and the quality and quantities of the elements through mental assessment. For this reason, while the historical and social developments that occurred in the time cycle change the social, cognitive and physical needs of the human, they also distinguish indirectly public spaces which are the common areas of the communities.Public spaces form public interfaces by defining gabs. Public spaces create visual and perceptual effects on users by the public interfaces that they created. The public interfaces with their horizontal and vertical components reveal the circumstances that change perceptually by defining the physical and visual characteristics of the urban pattern for users.In this study, Section 1 describes the aim of the thesis, summary of the literature and hypothesis. Section 2 expresses the place of humans in the environment with the individual and social sense and the ways of the perceiving the environment with sensory and cognitive sense. In Section 3 firstly, the concept of public space, its development process and its basic components are addressed, and then the concept of public interface and user requirements, perceptual, physical and conceptual properties, which define and constitute the public interface, are investigated in detail in their subsections. Chapter 4 defines the historical and spatial development process of the Alexanderplatz in Berlin-Mitte area which is selected as the case study. In Section 5, the upper and lower scale analysis of Alexanderplatz and its surrounding, are based on the elements that define and constitute the public interfaces in Alexanderplatz, are discussed in detail. Finally, Section 6 includes the information, conclusions and recommendations obtained from about Alexanderplatz.