Organik fosforlu insektisitlere maruz kalan işçilerde gecikmiş nörotoksik etkinin araştırılması
Researching of delayed neurotoxic effect in workers after exposure to organophosphorus insecticides
  1. Tez No: 31598
  2. Yazar: FERDA DOĞRUÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ESAT KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
VI. ÖZET Organik fosforlu insektisitiere maruziyet sonrası insanda gecikmiş polinöropati riskinin değerlendirilebilmesi için fention'a maruz kalan işçilerde lenfosit nöropati hedef esteraz (NTE) enzi mi ve buna paralel asetilkolinesteraz (AchE) enzimi düzeyleri ölçülmüştür. Çalışmamızda asetilkonesteraz enzimi ölçümleri Ellman yöntemi, lenfositlerde nöropati hedef esteraz enzimi ölçümleri Johnson'ın yöntemine göre yapılmıştır. Kontrol grubunda ve denek grubunda maruziyet öncesi AchE ve NTE enzimi düzenlerinin normal sınırlar içerisinde olduğu gözlenmiştir. Kontrol grubunun ortalama AchE değeri 2.93 ± 0.60 IU/ml, ortalama NTE değeri 11.8 ± 1.7 nmol/dak.mgprotein olarak bulunmuştur. Denek grubunda maruziyet sonrasında AchE enzimi aktivi- telerinde ençok % 35'lik (maruziyet öncesi 4.6 IU/ml, maruziyet sonrası 3.03 IU/ml) bir inhibisyon gözlenirken, NTE enzimi akti- vitelerinde ise en çok % 16 lık (maruziyet öncesi 14.99 nmol/ dak.mgprotein, maruziyet sonrası 12.59 nmol/dak.mgprotein) bir inhibisyon olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda elde edilen veriler fention'a maruz kalan kişilerde nöropati hedef esteraz enzimi düzeyleri ile ilgili bir çalışma bulunamadığından, deney hayvanlarında fentionla yapılan çalışmalardan elde edilen verilerle tartışılmıştır. 60
Özet (Çeviri)
VH. SUMMARY Lymphocytic neuropathy target esterase (NTE) and associated acetylcholinesterase (AchE) levels were measured in workers exposed to fenthion in order to assess the risk for delayed polyneuropathy in humans after exposure to organophosphorus insecticides. Acetylcholinesterase levels were measured with the Ellman method, lymphocytic neuropathy target esterase levels were measured with the Johnson's method. It was observed that AchE and NTE levels were in the normal range pre-exposure in both the control and the case groups. Mean AchE level was 2.93 ± 0.60 IU/ml and mean NTE level was 11.8 ± 1.7 n.Mole/min.mgprotein in the control group. While a maximum of 35 % inhibition (4.6 IU/ml pre-exposure, 3.03 IU/ml after exposure) was observed in AchE enzyme activities in the case group after exposure, a maximum of 16 % inhibition (14.99 nMole/min.mgprotein pre-exposure, 12.59 nMole/min.mgprotein after exposure) was assessed in NTE enzyme activities. Data accumulated from this study was discussed in the light of available data from similar animal studies using fenthion, since no similar were studies available about neuropathy target esterase levels in human exposed to fenthion. 61