Değişik atomik absorpsiyon spektrofotometri yöntemleriyle kurşun düzeylerinin araştırılması
The Investigation of lead levels with different atomic absorption spectrophotometry tecniques
- Tez No: 31599
- Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIN IŞIMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Atomik absorpsiyon spektrofotometrEsinin 5 ayrı yöntemi olan klasik alevli atomik absorpsiyon spektrof otometrisi, klasik alev li atomik absorpsiyon +- atom yakalama yöntemi, klasik alevli atomik absorpsiyon + metil izobutil keton ekstraksiyonu yöntemi, klasik alevli atomik absorpsiyon +. metil izobutil keton ekstrak siyonu + atom yakalama yöntemi ve grafit farınla atomik absorpsi yon yöntemleri birbirleriyle karşılaştırıldı. Karşılaştırma parametreleri olarak optimum çalışma aralığı, tayin limiti, duyarlılık, geri elde etme ve varyasyon katsayısı sonuçları değerlendirildi. Bu parametrelere göre kla sik alevli atomik absorpsiyon + metil izobutil keton + atom yaka lama yönteminin kurşun ölçümlerinde kullanılabilecek en uygun yöntem olabileceği değerlendirildi; kronik olarak eksoz gazına maruz kalan grupla kontrol gruplarının kan ve idrar kurşun ölçümleri de bu yönteme göre yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE INVESTIGATION OF LEAD LEVELS WITH DIFFERENT ATOMIC ABSORPTION SPECTROPHOTOMETRY TECNIQUES Five different techniques consisting of classical flame atomic absorption spectrophotometry, flame atomic absorption spectrophotometry combined with atom trapping technique, flame atomic absorption spectrophotometry combined with methyl isobuthyl ketone extraction technique, flame atomic absorption spectrophotometry combined with methyl isobuthyl ketone extraction and atom trapping technique, graphite furnace atomic absorption spactrophotometry were compared with each other. Optimum working range, detection limit, sensitivity, recovery and variation coefficients were used as compairing parameters and they were evaluated.