Deniz üstü rüzgar enerji santrallarının teknik ve ekonomik analizi
Technical and economical analysis of off-shore wind turbines
  1. Tez No: 315980
  2. Yazar: ONUR OTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ BEKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Enerji ihtiyacının her sene arttığı dünyamızda bu ihtiyaç yüzyıllar boyunca fosil yakıt kaynakları ile karşılanmış fakat bu yakıtların yarattığı çevre sorunları ve fosil yakıtların dünya genelindeki rezervlerinin azaldığı ancak birkaç on yıldır yetkili çevrelerin dikkatini çekmiştir. Ülkelerin çevre kirliliğini önleme, enerjide sürdürülebilirlik sağlama ve yakıt bakımından dışa bağlılığını azaltma amacıyla son on yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgilerini arttırdıkları bilinmektedir. Nispeten fakir ülkelerde fayda/maliyet oranının yüksek olması sebebiyle henüz fosil yakıtların egemenliği sorgulanmazken özellikle Avrupa ülkelerinde ve Amerika'da çeşitli yenilenebilir enerji kaynakları üzerine araştırmalar ve yatırımlar artarak devam etmektedir.Yenilenebilir enerji kaynaklarının dünya genelindeki potansiyeli ve günümüz teknolojisi ile bu potansiyelden yararlanma olanağı göz önüne alındığında rüzgar enerjisi ön plana çıkmaktadır. Diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına kıyasla büyük ölçekte kullanılabilirliği daha yüksek olan rüzgar enerjisi çoğu gelişmiş ülkenin enerji planında önemli yer edinmiştir; öyle ki İngiltere, Almanya ve bazı İskandinav ülkeleri birkaç on yıl içerisinde enerji üretimlerinin %20'ye varan kısımlarını rüzgar enerjisinden elde etmeyi planlamaktadırlar.Rüzgar enerjisinin temelleri yel değirmeni benzeri kara üzerinde kurulan türbinlerle atılmasına ve günümüzde de kurulu rüzgar enerjisi kapasitesinin çok büyük bir bölümü kara üzerinde olmasına rağmen, türbinlerin deniz üzerinde kurulmasının da teknik ve çevresel avantajları vardır. Bu avantajların değerlendirilmesi sonucunda özellikle Baltık Denizi'nde son on yıl içerisinde oldukça büyük yatırımlar yapılmıştır. Bu çalışmada deniz üzerinde kurulan rüzgar enerjisi türbinlerinin teknik, çevresel ve ekonomik yönlerden incelemesi yapılacak ve hangi durumlarda kurulumlarının mantıklı olacağı konusunda fikir yürütülecektir.
Özet (Çeviri)
The ever-increasing demand for energy in our world has been answered with fossil fuels for centuries, and it has only been in recent decades that the environmental problems created by the consumption of fossil fuels and the decrease in the worldwide reserves of these fuels has attracted the attention of authorities. It is known that countries have focused more on renewable energy sources in the latest decades through aims of preventing pollution, creating sustainability in their energy policies and also in order to reduce foreign dependability on fuels. While the dominance of fossil fuels in relatively poor countries remains unchallenged due to its cost-to-effect ratio, developed countries such as those in Europe and the U.S. increase their research and investments in various renewable energy sources. When we take into account the worldwide potential for renewable energy sources and our ability to draw from this potential with our current state of technology, wind energy stands as a strong choice. Having a relatively higher scalability to large-scale installations, wind energy has an important place in many developed nations? energy policies for the future such that England, Germany and some Scandinavian countries aim to produce as much as 20% of their total energy production from wind sources in a few decades. While the foundations of wind energy lie in the windmill-like ground based wind turbines and the current wind energy capacity is largely comprised from such installations, there are technical and environmental advantages to deploy turbines over water. Through exploiting such advantages large investments have been made in the last decade, especially in the Baltic Sea. This study includes an analysis of offshore wind energy turbines from technical, environmental and economical viewpoints and an assessment of under which conditions their installations will be reasonable.