Yanaşma yapılarının şekil değiştirmeye göre değerlendirilmesi
Deformation-based evaluation of pile-wharf structures
  1. Tez No: 315990
  2. Yazar: AYTUĞ SEÇKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE DORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Liman faaliyetlerinin ve taşımacılık sektörünün gelişmesine paralel olarak farklı tip ve özellikte deniz yapıları hizmete sunulmuştur. Açık yüzlü yanaşma yapılarından; kıyıya paralel inşa edilen rıhtımlar ile kıyıya dik veya açılı inşa edilen iskeleler kıyı ulaşımının önemli parçasıdırlar. Her iki yanaşma yapısının yapısal elemanlarından olan kazıklar dik ve/veya eğik olarak tasarlanabilmektedir.Kıyı - Liman, demiryolu ve hava meydanı yapılarının tasarımı ve performanslarının değerlendirilmesine ilişkin Deprem Teknik Yönetmeliği (DLH) 2008 yılında yürürlüğe girmiştir. Yönetmelik, deprem etkileri altında temel ilke olarak performansa göre tasarımı esas almaktadır.DLH 2008'de tasarım ve değerlendirme için dayanıma göre tasarım ile şekil değiştirmeye göre tasarım olmak üzere iki yöntem önerilmektedir. Anılan yönetmelik çerçevesinde tanımlanan deprem seviyelerine bağlı olarak dayanıma göre tasarım yöntemleri D1 deprem seviyesi için normal ve basit yapılar da kullanılmakta olup, özel ve normal yapılarda D2 ve D3 deprem seviyeleri için şekil değiştirmeye göre tasarım yönteminin kullanılması gerekmektedir. Ancak özel yapı sınıfına giren yapılarda D2 deprem seviyesi için tasarım yönteminin seçimi serbest bırakılmıştır. Şekil değiştirmeye göre tasarım ve değerlendirme, rıhtım ve iskeleyi oluşturan yapısal elemanlarla, yani kazıklarla, zeminin doğrusal olmayan etkileşiminin tanımlanmasını gerektirmektedir.Bu çalışmada, dayanıma göre tasarımları yapılmış örnek düşey ve eğik kazıklı iskele yapılarının DLH 2008 esaslarına göre deprem performansları belirlenmiş ve davranış açısından her iki sistem incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of port transportation, different types of marine structures being considered for design purposes. One of these structures are pile-wharfs which can be built parallel or vertical to the shoreline. Piles, which are structural elements of each of these marine structures, may be designed vertical or batter manner.Seismic performance evaluation of a pile-wharf structure based on performance-based evaluation criteria is set forth by the Turkish Code for shore structures (TCSS, 2008). TCSS (2008) recommends two methods namely strength-based design and deformation-based design for design and evaluation of pile-wharf structures. According to TCSS (2008), a pile-wharf structure is expected to withstand D1 level of earthquake ground motion with minor or no damage (Serviceable Damage Level) and D2 level of earthquake ground motion with short-term loss of serviceability (Controlled Damage Level). The nonlinear interaction between soil and pile should somehow be considered in the pushover analysis. In this study, nonlinear static analysis (Pushover) of the vertical and batter pile-wharf structures are separately accomplished according to TCSS (2008) and results have been discussed.