Protein tutuklanması
Protein adsorption
- Tez No: 316030
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, katkı maddesi ilave ederek farklı şartlarda üretilen hidroksiapatitler (HAP) üzerine bovin serum albümin (BSA) adsorpsiyonu 37°C'de pH 5,7 ve 7,0'da incelenmiştir. Polimerik katkı maddesi varlığında üretilen adsorbanların sinterleme işlemi sonrasında spesifik yüzey alanlarının azaldığı, adsorbanların üretimi esnasında katkı maddesi olarak kullanılan polimer konsantrasyonu arttırıldıkça adsorpsiyon kapasitesinin düştüğü gözlenmiştir. pH'ın 7,0'dan 5,7'ye düşürülmesi ile de adsorbanların BSA adsorpsiyon kapasiteleri artmıştır. Diğer yandan Ca/P=1,67 olacak şekilde başlangıç konsantrasyonları değiştirilerek elde edilen adsorbanlarla yapılan deneylerde reaktan konsantrasyonu arttıkça HAP kristallerinin BSA adsorpsiyon kapasitesinin arttığı görülmüştür.Deney sonuçlarına adsorpsiyon izoterm modelleri uygulanmış ve Langmuir adsorpsiyon izoterminin daha uygun olduğu gözlenmiştir. Elde edilen deney sonuçlarının adsorpsiyon kinetik modelleri ile açıklanması çalışmalarında ise BSA adsorpsiyon kinetiğinin genelde yalancı ikinci derece kinetiğine daha uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the adsorption of bovine serum albumin (BSA) on HAP crystals produced in the presence of microemulsion under different experimental conditions, was investigated. The experiments were carried out at 37?C in pH 5,7 and 7,0. Adsorption capacity of sintered adsorbent was decreased with increasing the polymer concentration during the production. The adsorption capacity of HAP increased with the lowering the pH from 7,0 to 5,7. On the other hand adsorption capacity of HAP crystals increased with increasing the starting concentrations of reactants when the Ca/P ratio is 1,67.When the Freundlich and Langmuir adsorption isotherms are applied to the results, it was determined that Langmuir adsorption isotherm is well fitted than Freundlich adsorption isotherm. The evaluation of the results showed that the pseudo-second-order kinetic model is more convenient for the kinetic models.