Kahve telvesiyle atık sulardan ağır metal adsorpsiyonu
Adsorption of heavy metals from wastewaters using spent coffee grounds
  1. Tez No: 316029
  2. Yazar: BELGİN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN A. AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Literatürde, kimyasal maddelerle veya ısıtılarak özellikleri iyileştirilmiş bambu tozları, hindistan cevizi kabukları ve benzeri doğal adsorbanların kesikli ya da sürekli sistemlerde, metal iyonlarını adsorplamalarına yönelik pek çok çalışma mevcuttur. Aslında, laboratuar koşullarında hazırlanmış atık suların arıtılmasını içeren olası senaryolarda ön işlemlerin yer alması maliyeti arttırabilir. Bu nedenle, bu çalışmada, %60-65 nem içeren farklı kahve telveleri kullanılarak 2110 mg/L bakır (Cu+2) ve 9306 mg/L çinko (Zn+2) iyon konsantrasyonlarına sahip iki orijinal atık suyun bu iyonlardan giderilmesi amaçlanmıştır.Yapılan deneylerde kahve cinsi, temas süresi ve adsorban miktarlarının etkisi incelenmiş ve deneysel tasarımlara uygun olarak kullanılan nemli kahve telveleriyle orbital çalkalayıcıda ve kolon adsorpsiyonunda deneyler gerçekleştirilmiştir. Adsorpsiyon işleminden sonra süzülen süzüntüdeki Cu+2ve Zn+2iyonlarının konsantrasyonları AAS yardımıyla belirlenmiştir.Yapılan çalışmalar sonucunda kolon adsorpsiyonunun daha başarılı sonuçlar verdiği ve atık sulardan Cu+2 ve Zn+2 iyonlarının limit değerlerinin altına kadar uzaklaştırılabildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the literature, several studies have been reported on the sorption of metal ions from contaminated water using natural materials including bamboo dust, coconut shells, etc. modified with the chemicals or heating in batch or column systems. Indeed, in these possible scenarios containing waters formulated, sometimes, pre-treatments increase the cost. Therefore, the aim of this study is removal of copper (Cu+2) and zinc (Zn+2) ions from two original industrial wastewaters whose initial ion concentration 2110 mg/L and 9306 mg/L by different kinds of spent coffee grounds containing 60-65% moisture.The type of coffee, contact time and the amount of adsorbent were examined in this study and the experiments were carried out with the orbital shaker and column adsorption by moist spent coffee grounds which are used according to the experimental design. After the adsorption process, ion concentrations of Cu+2 and Zn+2 were determined using AAS.After the study, column adsorption experiments gave better results and ions of Cu+2 and Zn+2 removed to below the limit values.