Bulanık esnek gamma halkaları
Fuzzy soft gamma rings
- Tez No: 316041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ALİ ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Molodtsov tarafından ortaya atılan esnek küme teorisi belirsizliklerle başa çıkmak amacıyla etkili bir matematiksel araç görülüp pek çok araştırmacının dikkatini çekerek bu konu ile ilgili geniş kapsamda çalışmalar yapılmasına neden olmuştur. Bu teori, birçok farklı alanlarda uygulanmıştır. Oyun teorisi, işlem araştırmaları, sürekli diferansiyellenebilir fonksiyonlar, olasılık ölçüm teorisi, Rieman integrasyonu, karar verme problemi vb. alanlarda bulanık esnek küme teorisi kullanılarak başarılı sonuçlara imza atılmıştır. Bu tez çalışmasında öncelikle bulanık esnek küme kavramı üzerinde temel bilgiler verilecektir. Ardından bulanık esnek küme kullanılarak bulanık esnek gamma halka kavramı verilecektir. Sonra bulanık esnek gamma halka tanımı verilip, bu kavram üzerinde kesişim, birleşim, AND, OR operatörleri uygulanıp bazı özellikler verilerek genelleştirme yapılacaktır. Ayrıca bu kavram üzerinde bulanık esnek gamma ideali gibi çeşitli cebirsel yapılar tanımlanacaktır, Son olarak, bulanık esnek gamma halkahomomorfizması tanımı yapılarak bu tanım ile ilgili homomorfik görüntü ve ters görüntü yapıları verilerek ilgili yapıların bulanık esnek gamma halka kavramının yapısını sağladığı gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
Soft set theory, proposed by Molodtsov, has been regarded as an effective mathematical tool to deal with uncertainities, has been extensively studied by many authors. This theory has been applied to many different fields such as function smoothness, Riemann and Perron integration, measurement theory, game theory, decision making. Maji et al pointed out several directions information systems etc. which contain uncertainities. They also analised several operations on the theory of soft sets. In this thesis, firstly basic information about the fuzzy soft set has been given. Then, we attempt to study fuzzy soft ring theory by using fuzzy soft sets. We introduce fuzzy soft rings generated by fuzzy soft sets, by using some algebraic operator intersection, union, AND, OR on this structure and generalize to give some properties of them. We study definition of fuzzy soft ideal and derive some results on them. Consequently fuzzy soft gamma ring are introduced and homomorphic image and inverse image are given and show to provide the structure of fuzzy soft gamma ring related to these structures.