İdealistik esnek gamma halkalarında bulanık izomorfizma teoremleri
Fuzzy isomorphism theorems of idealistic soft gamma rings
- Tez No: 409770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ALİ ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezde klasik cebirdeki izomorfizma kavramı bulanık cebirde incelenmiştir. Birinci bölümde literatür özeti verilmiştir. İkinci bölümde klasik cebirdeki grup, halka, homomorfizma yapıları incelenmiş, ideal yapılarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde bulanık küme teorisine giriş yapılarak bulanık alt grup, bulanık alt halka, bulanık idealler incelenmiştir. Dördüncü bölümde esnek küme, esnek halka ve idealistik esnek halka ile ilgili temel tanım ve teoremler verilmiş, esnek halkalarda izomorfizma teoremleri ifade edilmiştir. Beşinci bölümde gamma halka yapısı incelenmiş ve örnekler ile açıklanmıştır. Altıncı bölümde esnek gamma halka, idealistik esnek gamma halka ve gamma izomorfizma teoremlerine yer verilmiştir. Yedinci bölümde idealistik esnek gamma halkalarında bulanık idealler; tanım, örnek ve teoremler yardımıyla açıklanmıştır. Son olarak ise idealistik esnek gamma halkaları için birinci, ikinci ve üçüncü bulanık gamma izomorfizma teoremleri ifade edilip ispatlanmış ve temel bazı sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the concept of isomorphism of classical algebra is analyzed within the context of the fuzzy algebra. In the first chapter the literature is given. In the second chapter we gave the basic definitions related to clasical algebra; groups, rings, homomorphism, ideal. Then in the third chapter; fuzzy set is defined and fuzzy subgroup, fuzzy subring, fuzzy subideals are investigated. In the fourth chapter some basic definitons and theorems are given about soft sets, soft rings, idealistic soft rings. Also it includes three soft isomorphism theorems. In the fifth chapter gamma rings are studied with definitions, theorems and instances. In the sixth chapter soft gamma rings, idealistic soft gamma rings are demostrated together with definitions and theorems, also given isomorphism theorems for them. In the last chapter several theorems and definitons are given which are related to fuzzy ideals of soft gamma rings had been added. Fuzzy isomorphism theorems of idealistic soft gamma rings (first, second and third fuzzy gamma isomorphism theorems), their proofs and several basic conclusions had been given.