Sezgisel bulanık esnek gamma halkaları
Intuitionistic fuzzy soft gamma rings
- Tez No: 414185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ALİ ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada sezgisel bulanık esnek -halkaların cebirsel özellkleri incelenmiştir. Öncelikle klasik cebire ve bulanık cebire ait temel tanımlar ve teoremler verilmiştir. Klasik cebirdeki grup, halka, homomorfizma yapıları incelenmiştir. Daha sonra bulanık kümeye giriş yapılarak bulanık alt grup, bulanık alt halka, bulanık ideal, tanımlar ve teoremler yardımıyla açıklanmıştır. Ardından esnek küme teorisi ve sezgisel bulanık küme teorisi birleştirilerek sezgisel bulanık esnek halka teorisi incelenmiştir. Son olarak sezgisel bulanık esnek -halka terimleri tanımlanmış ve ilgili bazı özellikler ve yapısal karakterleri incelenmiştir. Daha sonra da sezgisel bulanık esnek -fonksiyon ve sezgisel bulanık esnek -homomorfizm sunulmuş ve homomorfik görüntü ve homomorfik ters görüntü teoremleri verilerek çalışmaya son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, algebraic features of intuitionistic fuzzy soft -rings were examined. Firstly, basic definitions and theories related to classical and fuzzy algebra were given. Structures of group, ring and homomorphism in classical algebra were investigated. Secondly, with an introduction to sets, fuzzy subgroup, fuzzy subring, fuzzy ideals were explained with the help of definitions and theories. Then, intuitionistic fuzzy soft ring theory was examined by combining soft set theory and intuitionistic fuzzy set theory. Finally intuitionistic fuzzy soft set -ring terms were defined and some of their related features and structural characteristics were studied. Then intuitionistic fuzzy soft -homomorphism were presented and the study was concluded with homomorphic image and homomorphic pre-image theories.