Biyogaz tesisinin PLC otomasyon sistemi ve internet üzerinden kontrolüne yönelik bir çalışma
A study for the PLC automasion system of the biogas plants and controlling through the internet
  1. Tez No: 316070
  2. Yazar: ÇİĞDEM IŞIKYÜREK KABUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YALDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalısmada bir biyogaz tesisinin otomasyon sisteminin Delta marka PLC'ler kullanılarak tasarlanması ve internet üzerinden uzaktan kullanıcıların tesisi kontrol etmeleri amaçlanmıstır. Bu amaçla tesis önyükleme deposu ve üreteç içerisindeki pompa ve motorların kontrolü ile sıcaklık ölçümü için otomasyon programı yazılmıs ve dokunmatik operatör yönetim paneli tasarlanmıstır. Sistemin uzaktan kullanıcılar tarafından kontrolü amaçlı sistemin merkezi bilgisayar üzerinden online olarak çalıstırılması sağlanmıstır. Sıcaklık sensöründen alınan verilerin grafiksel olarak dokümantasyonu yapılmıs ve buverilerin kayıt altında tutulması sağlanmıstır. Programda ayrı bir Alarm/Analiz sayfası hazırlanmıs, olası bir arıza durumunda tesis operatörünün bilgilendirilmesi amaçlı bu alarm verileri depolanmıs ve aynı zamanda ekran üzerine yansıtılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, automation system of a biogas plant was designed using Delta trade mark PLC and controlling the internet facility was aimed. For this purpose, a automation program (software) was written for controlling motors and pumps within the plants and reactors and measuring the temperature. A touch screen operator panel was also designed. System was controlled by a central computer to achieve online controlling the system by a remote user. Data?s obtained from temperature sensors were received as graphical document and these data were saved electronically. A separate alarm/ analysis page was designed and all alarms were saved and showed on the screen to inform operator for possible failures.