İnşaat projelerinde doğrusal programlama yöntemiyle süre-kalite-maliyet optimizasyonu
Time-cost-quality optimization with lineer programming for construction project
  1. Tez No: 316069
  2. Yazar: HAKKI KUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Projelerin hedefleri faaliyetlerin zaman, maliyet ve kaliteleriyle ilişkilidir. Günümüz rekabetçi iş ortamında proje yöneticileri, projenin mümkün olan en kısa sürede minimum maliyet ile maksimum kalitede tamamlanmasını hedeflenmektedir. Projenin beklenen hedeflere ulaşması, projedeki faaliyetlerin (süre, kalite, maliyet vb.) özelliklerine bağlıdır. Bu özellikler birbirleri ile ilişkili olduğundan, bu kavramlar arasındaki ilişkileri tanımlamak için farklı modellemeler oluşturulmuştur. Bir faaliyetin kalitesinin süresine bağlı olarak değişmesinden dolayı, literatürde maliyet artışı göz önüne alınarak projenin mümkün olan en kısa zamanda, en iyi kalitede gerçekleşmesi hedeflenmektedir. Yapılan çalışmada; süre-kalite-maliyet kavramları ve bu kavramların birbirleriyle ilişkileri irdelenmiştir. Gerçek bir inşaat projesi üzerinde bu üç kavram ile ilgili, uygun bir model üzerinde Matlab programı yardımıyla süre-kalite-maliyet optimizasyonu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The three interrelated and conflicting objectives of any project are time, cost, and quality. In today?s competitive business environment, delivering projects in the least possible time, with maximum quality and minimum cost is a critical issue for project managers. These objectives are depend on the related features of the activities (i.e. time, cost, and quality) of a project. Since these features are also interrelated with each other different models have been introduced to define the relation among them. The existing relations in the literature propose that the quality of an activity varies with its time decreasingly and therefore lack the generality that an activity can be executed with the least possible time and the best quality, despite spending more money. In this study, time-quality-cost consepts and relationships of them are discussed. About these three concepts, Time-Cost-Quality Optimization with the help of Matlab, have been investigated on a real construction project