Yüksek mertebeden elastisite teorileriyle mikro ve nano yapıların lineer ve lineer olmayan analizleri
Linear and nonlinear analyses of micro and nano structures based on higher-order elasticity theories
  1. Tez No: 316081
  2. Yazar: BEKİR AKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CİVALEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında, yüksek mertebeden elastisite teorilerinden Değiştirilmiş Gerilme Çifti (DGÇ) ve Değiştirilmiş Şekil Değiştirme Değişimi (DŞDD) Elastisite Teorileri kullanılarak bir mikro kirişin eğilme ve burkulma analizleri yapılmıştır. Bernoulli-Euler ve Timoshenko kiriş modelleri kullanılmıştır. Basit ve ankastre mesnet koşullarında çeşitli yüklemeler için sonuçlar elde edilmiş ve denklemlerdeki ilave malzeme boyut parametrelerinin etkisi incelenmiştir. Hem eğilme hem de burkulma analizleri sonuçlarına bakıldığında, Değiştirilmiş Şekil Değiştirme Değişimi (DŞDD) Elastisite Teorisi ile elde edilen değerlerin klasik teoriyle ulaşılan değerlerden çok farklı olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, Değiştirilmiş Gerilme Çifti (DGÇ) Elastisite Teorisi ile elde edilen değerlerin klasik teorideki sonuçlara nispeten daha yakın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, bending and buckling analyses of micro and nano beams have been investigated by modified couple stress theory and modified strain gradient elasticity theory. Bernoulli-Euler and Timoshenko beam models are used. Results are obtained for various loading at simply and cantilever boundary conditions. The effect of additional material length scale parameters in equations is observed. When the results of both bending and buckling analyses are investigated, it is determined that the values which are obtained by Modified Strain Gradient Elasticity Theory are very different than the values of classical theory. Furthermore, the values based on Modified Couple Stress Theory are comparatively closer to the values of classical theory than Modified Strain Gradient Theory.