Wistar sıçan idrarında Alfa2u-globulin proteininin izoformlarının incelenmesi
Investigations izoforms of Alpha2u-globulin protein family in wistar rat urine
  1. Tez No: 316082
  2. Yazar: İLKNUR EKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Wistar tipi erkek sıçan idrarında yoğun olarak bulunan ?2u-globulin'in izoformlarının araştırılması amacıyla yapıldı. Bu amaçla 3 sıçanın idrarı kullanıldı. İdrarlarda bulunan proteinler iki boyutlu jel elektroforezi ile birbirinden ayrılarak ?2u-globulin'in izoform çeşitliliğine bakıldı ve ?2u-globulin olduğu düşünülen 16 spotun kütle analizleri ile peptit kütle parmak izi spektrumları elde edildi. Yapılan bu çalışmaların sonuçlarına göre; sıçanların idrarlarıyla attıkları toplam protein miktarları birbirine eşittir, ancak idrarlarının protein profilleri birbirlerinden farklıdır. Buna rağmen spotların peptit kütle parmak izi spektrumları neredeyse aynıdır ve bu spotların ?2u-globulin oldukları MASCOT'ta yapılan taramalarla kanıtlandı. Bu bağlamda ?2u-globulin'in pek çok izoformdan oluştuğu anlaşılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: ?2u-globulin, iki boyutlu jel elektroforezi, sıçanlarda nefropati, feromon bağlayan protein, ana idrar proteini (MUP).
Özet (Çeviri)
This study was revealed in order to examine the a2u-globulin?s izoforms which densely exists on wistar male rat?s urine. Three rats? urine was examined with this purpose. Izoform diversity was tested by separating proteins on urine with two-dimensional gel electrophoresis and mass analysis of 16 spots that thought to be a2u-globulin and peptite mass fingerprint spectrums were obtained.According to the results of these studies, total protein amounts on rats? urine are equal, however urine?s protein profiles are different from each other. In spite of this, spots? peptite mass fingerprint spectrums are nearly the same. Also it was proved with the searchs done in MASCOT that these spots are a2u-globulin. It was comprehended that a2u-globulin consists of a great deal of izoforms.KEY WORDS: ?2u-globulin, two dimensional gel electrophoresis, nephropathia in rats, pheromon binding protein, major urinary protein (MUP).