Arıtılmış atıksuda bulunan patojen mikroorganizmaların Darbeli Elektrik Alan (DEA) ile inaktivasyonu
Inactivation of pathogen microorganisms present in the treated wastewater by Pulsed Electric Field (PEF)
- Tez No: 316086
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL TUĞRUL İÇEMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, atıksu artıma tesisi çıkış suyunda bulunan patojen mikroorganizmaların Darbeli Elektrik Alan ile inaktivasyonu denenmiştir. Analizlerde fekal kirliliğin göstergesi olan E. coli ve Salmonella typhimurium hücreleri, endospor oluşturan Bacillus subtilis hücreleri ve artıma tesisi çıkış suyunda özellikle de çamurda bol miktarda bulunan Ascaris yumurtaları kullanılmıştır. Çalışmada farklı elektrik alan şiddetlerinde ve farklı sürelerde bu hücrelerin inaktivasyon oranı ve elektrik alana karşı dayanıklılıkları incelenmiştir. Ayrıca bu bakteri hücrelerinin tarım toprağında hayatta kalma sürelerini belirlemek için çalışma yapılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre 8,5 kV/cm elektrik alan şiddetinde 32 dakika işlem sonucunda E. coli için % 52, S. typhimurium için % 97 başarıya ulaşılmıştır. Bu çalışma sonucunda elektrik alan ile inaktivasyon konusunda öneriler getirilmiştir. Atıksu arıtma tesisi çıkış suyunun tarımsal sulama amaçlı kullanılabilirliğinin sağlanması için elektrik alanın alternatif yöntemler arasında yer alacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Pulsed Electric Field is experienced for inactivation of pathogenic microorganisms present in the treatment plant effluents. In analyses, E. coli and Salmonella typhimurium cells which are the indicators of fecal contamination, endospor forming Bacillus subtilis cells, and Ascaris eggs which exist in the effluent and especially in the sewage sludge are used. In the treatment, the inactivation rates and the resistivity of these microorganisms are investigated at different electrical fields and treatment times. In addition, determination studies of the survival times of these organisms in soil were done.In the results, in 8,5 kV/cm electrical field strength and 32 minutes treatment time inactivation rate of 52 % for E. coli and 97 % for S. typhimurium were achieved. As a result of this study, suggestions were given about the inactivation with pulsed electric field. Inactivation with pulsed electric field is considered to be an alternative method for the wastewater effluents, especially to use in agricultural irrigation.