A conceptual model for lean and green marketing in the housing industry
Konut sektörü için yalın ve yeşil pazarlama kavramsal modeli
- Tez No: 675497
- Danışmanlar: PROF. DR. BEGÜM SERTYEŞİLIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Hizmet sektörü olarak sınıflandırılan inşaat sektörü, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomilerine büyük katkı sağlamaktadır. Aynı şekilde Türk inşaat sektörü de Türkiye ekonomisine ve Gayri Safi Yurtiçi Hasılasına katkı sağlamaktadır. Çevresel bozulma (örneğin, küresel ısınma ve doğanın yenilenme hızından daha hızlı bozulması), insanlığın kendi çevresel ayak izleri ve endüstrilerin çevresel ayak izleri insanlığın geleceğini tehlikeye atmaktadır. İnşaat sektörü bu bağlamda değerlendirildiğinde, ekonomiye sağladığı katkıların yanı sıra küresel düzeyde çevresel ayak iziyle de dikkat çekmektedir. Yapılı çevre ve yapı malzemeleri gibi inşaat sektörünün çıktılarının çevresel ayak izinin azaltılması, inşaat proje süreçlerinin çevresel faktörler ışığında ve sürdürülebilirlik kapsamında değerlendirilmesi, inşaat sektörünün sürdürülebilirlik performansının artmasına destek olabilir. Tüm sektörlerde çevresel ayak izini azaltma girişimleri müşteri memnuniyetine katkıda bulunabilir. Sürdürülebilir ve çevreye duyarlı ürün / hizmetler sunan sektörlerde son yıllarda müşteri talebi ve müşteri memnuniyetinde artış yaşanmaktadır. Serbest piyasa koşullarında arz talep dengesi sağlandığı için ilgili sektörlerin çevresel ayak izi azaltılabilmekte ve bu denge koşulu altında sanayinin ekonomiye katkısı artırılabilmektedir. Çevre dostu yeşil inşaat projeleri ile inşaat projelerinin çevresel ayak izinin azaltılması, inşaat piyasasındaki talebin karşılanmasına katkı sağlayabilir. Bu dengenin sağlanması, sürdürülebilir yönetim felsefelerine dayalı inşaat proje yönetimi ve inşaat projesi tedarik zinciri yönetiminin tüm süreçlerinin sürdürülebilirlik performansını destekleme ihtiyacını vurgulamaktadır. Yalın inşaat yönetimi felsefesinin inşaat proje yönetim süreçlerine entegre edilmesi inşaat projelerinin sürdürülebilirlik performansında artışa sebebiyet verecektir. Yalın inşaat yönetimi prensiplerinin inşaat proje tedarik zinciri süreçilerine adapte edilmesi, nihai müşterilerinin beklentilerini karşılamaya yönelik sürecin yeniden planlanmasını ve bu süreç içerisinde yer alacak paydaşların işletmeler arası kuracağı ilişkilerin sürdürülebilirlik performansı ile değerlendirilmesini sağlayacaktır. Yeşil pazarlama, inşaat sektörünün çevresel ayak izinin azaltılmasında önemli bir yönetim aracıdır. Yalın inşaat yönetiminin sürece entegre edilmesiyle yeniden tasarlanan inşaat tedarik yönetimi sürecine yeşil pazarlama stratejilerinin entegre edilmesi inşaat proje yönetim süreçlerinin çevresel ayakizinin minimize edilmesine ve tedarik zincirinin sürdürülebilir performansında artışa olanak tanıyacaktır. Yalın ve yeşil pazarlama uygulamalarının Türk konut sektörüne adaptasyonu, müşteri odaklı tedarik zincirinin kurulmasını sağlayacak ve sürdürülebilir yaklaşımlarla arz-talep dengesini sürdürmek için konut sektöründe pozitif ivme potansiyeli yaratacaktır. Konut sektöründe arz talep dengesinin sağlanması, yalın ve yeşil pazarlamayı benimseyen firmaların rekabet avantajı kazanmasını ve marka değerini artırmasını da sağlayacaktır. Bu tez, inşaat sektöründe yalın ve yeşil pazarlama için kavramsal bir model geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmanın amaçları inşaat sektöründe pazarlamayı, yalın ve yeşil pazarlama uygulamalarını gözden geçirmek, konut endüstrisindeki pazarlama karması uygulamasının mevcut kapsamını araştırmak, konut endüstrisindeki yalın ve yeşil pazarlama uygulamalarının mevcut kapsamını değerlendirmek ve kitlesel pazarlama ve niş pazarlama perspektiflerinden inşaat tedarik zincirinin paydaşları (örneğin, tedarikçiler, tasarımcılar ve inşaat firmaları) için uygun işletmeden müşteriye ve işletmeden işletmeye yeşil pazarlama karması araçlarını belirlemek şeklinde listelenebilmektedir. Belirlenen amaç ve hedefler doğrultusunda, literatür taramasının ardından web sitesi analizi, hedonik fiyat modellemesi ve anket çalışması yapılmıştır. Üç aşamalı yapılandırılmış literatür taramasına dayanarak, literatürdeki boşluklar tespit edilmiştir. İnşaat sektöründeki pazarlama çalışmaları, pazarlamanın yönetim stratejileri üzerindeki etkilerini ve katkılarını, ayrıca yalın ve yeşil pazarlama stratejilerinin sürdürülebilirlik performansı üzerindeki etkilerini belirlemek için literatür taraması yapılmıştır. Türk konut sektöründe yalın ve yeşil pazarlamanın mevcut uygulamalarını değerlendirmek için Türk konut sektöründe faaliyet gösteren firmaların pazarlama stratejileri incelenmiştir. Türk inşaat sektöründeki pazarlama karması uygulamasının mevcut kapsamını araştırmak için iki aşamalı araştırma yöntemi gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, Türkiye İstatistik Kurumu'ndan toplanan verilerin analizi için nitel ikincil veri analizi uygulanmıştır. Bu ilk aşamanın sonuçları, ikinci aşamada Türk inşaat şirketlerinin web sitelerinin belirlenmesinde girdi olarak değerlendirilmiştir. 325 web sitesi rastgele örnekleme yöntemi ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre inşaat sektöründe yalın ve yeşil pazarlama ile geleneksel pazarlama karması uygulamasında eksiklik olduğu görülmüştür. Satış fiyatını en çok etkileyen konut projesi özellikleri üzerindeki yalın ve yeşil pazarlama stratejilerinin uygulamalarını tanımlamak için hedonik fiyat modellemesi kullanılmıştır. Emlak internet sitesinden alınan verilere göre satılık yeni inşa edilen 8040 konut projesi ilanı değerlendirilmiştir. Bulgular, sürdürülebilir tasarım kriterlerinin fiyat üzerindeki etkilerinin öne çıktığını ve satış fiyatını en çok etkileyen bu sürdürülebilir tasarım kriterlerinin yalın ve yeşil pazarlama karması kriterlerini karşılamada yetersiz kaldığını ortaya koymuştur. Konut sektörü için yalın ve yeşil pazarlama karması araçlarını belirlemek ve Türk konut sektöründen potansiyel müşterilerin beklentilerini belirlemek için bir anket çalışması uygulanmıştır. 556 anketin verileri SPSS 23.0 programında uygunluk ve geçerlilik analizine tabi tutulmuş ve veriler yapısal eşitlik modeli ile modellenmiştir. Katılımcılar Türkiye sosyo-ekonomik sınıflandırma kriterlerine göre kategorize edilmiştir. Yapılan modellemeler, Türk konut sektöründe kitlesel pazarlama ve sosyo ekonomik sınıflandırma kriterleri baz alınarak niş pazarlama kriterlerine göre ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda konut sektöründe uygulanabilecek 16 adet yalın ve yeşil pazarlama kriterleri bulunmuştur. Bu 16 yalın ve yeşil pazarlama karması aracı, işletmelerden müşteriye yalın ve yeşil pazarlama karması araçları olarak uygulanabilecek pazarlama karması araçları olarak tanımlanmştır. Ayrıca, konut projelerinin tedarik zincirine dahil olacak tedarikçiler, tasarımcılar ve inşaat şirketleri için pazarlama karması araçları işletmeler arası bakış açısıyla ayrı ayrı modellenmiştir. Ayrıca, her bir paydaşın yalın ve yeşil pazarlama karışımlarını pazarlama stratejilerine yansıtmasını sağlamak için dahili pazarlama planları oluşturulmuştur. Sonuç olarak, bu çalışma ile 6 adet yeni pazarlama aracı (yeşil etkinlik, yeşil uyum, kanıtlanmış yeşil faydalar, yeşil kolaylık, yeşil onay, yeşil kanıtlanmış içerik) yeşil pazarlama literatürüne tanıtılmıştır. Bu tezin ilgili alandaki araştırmacılar için faydalı olması ve yalın ve yeşil pazarlama uygulamalarını geliştirmek için konut sektöründe faaliyet gösteren veya faaliyet göstermeye istekli olan profesyonellere (yani tedarikçiler, tasarımcılar, inşaat firmaları) yol göstermesi beklenmektedir. Ayrıca, bu tezin inşaat sektöründe yalın ve yeşil pazarlamayı geliştirmeye yönelik daha ileri çalışmaların önünü açması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The construction industry, which is classified as a service industry, contributes greatly to the economies of developed and developing countries. Similarly, the Turkish construction industry contributes to Turkey's economy and to its Gross Domestic Product. The environmental degradation (e.g., global warming and the nature's deterioration faster than its regeneration rate), humanity's own environmental footprints as well as the environmental footprints of the industries endanger the future of humanity. Considering the construction industry in this context, besides its contributions to the economy, the construction industry draws attention due to its environmental footprint at the global level. Reducing the environmental footprint of the construction industry's outputs such as the built environment and building materials, evaluating construction project processes in the light of environmental factors and within the scope of sustainability can support the increase in the sustainability performance of the construction industry. Attempts to reduce environmental footprint in all industries can have potential contribute to the customer satisfaction. In recent years, there has been an increase in the customer demand and customer satisfaction in industries that offer sustainable and environment-friendly products/services. As supply and demand balance is achieved under the free market conditions, the environmental footprint of the relevant industries can be reduced and the contribution of the industry to the economy can be increased under this equilibrium condition. Reducing the environmental footprint of the construction projects through environment-friendly green construction projects can contribute to meeting the demand in the construction market. Achieving this balance highlights the need to support the sustainability performance of all processes of construction project management and of the construction project supply chain management based on the sustainable management philosophies. Integration of the lean construction management philosophy into the construction project management processes can result in an increase in the sustainability performance of construction projects. Adaption of the lean construction management principles to the construction project supply chain processes can enable the supply chain to be re-planned to meet the expectations of its end customers and to establish sustainable relationships among stakeholders throughout this supply chain. Green marketing is an important management tool to reduce the environmental footprint of the construction industry. Integration of the green marketing tools and strategies into the construction supply chain management process, which is redesigned through integration of lean construction management into the process, can allow minimization of the environmental footprint of construction project management processes and increasing the sustainable performance of the supply chain. The adaptation of lean and green marketing practices to the Turkish housing industry can support establishment of the customer-oriented supply chain and create a potential for positive acceleration in the housing industry to maintain the supply-demand balance with sustainable approaches. Achieving the balance of supply and demand in the housing industry can enable companies that adopt lean and green marketing to gain competitive advantage and increase their brand value. This thesis aims to develop a conceptual model for lean and green marketing in the construction industry. The objectives of this research are to: review marketing, lean and green in the construction industry, investigate the current scope of the marketing mix implementation in the housing industry, evaluate the current scope of the lean and green marketing practices in the housing industry, and determine the appropriate business-to-customer and business-to-business green marketing mix tools for stakeholders of construction supply chain (e.g., suppliers, designers and construction firms) from the mass marketing and niche marketing perspectives. With the aim and objectives specified, following the literature review, website analysis, hedonic price modelling, and questionnaire survey were performed. Based on the three staged structured literature review the gaps in the literature were identified. The literature review was performed to determine the state-of-the-art of the marketing studies in the construction industry, the effects and contributions of marketing on management strategies as well as the effects of lean and green marketing strategies on the sustainability performance of the construction supply chain. The marketing strategies of companies operating in the Turkish housing industry were examined to evaluate the current implementation of the lean and green marketing in the Turkish housing industry. Two staged research method was conducted to investigate the current scope of the marketing mix application in the Turkish construction industry. In the first stage, qualitative secondary data analysis was implemented to analyze the data collected from the Turkish Statistical Institute. The results of this first stage were evaluated as input to the identification of the Turkish construction companies' websites in the second stage. 325 websites were examined through random sampling method. According to the results, it was observed that there is a lack of implementation of the lean and green marketing and traditional marketing mix implementation in the Turkish construction industry. Hedonic price modelling was used to describe the applications of lean and green marketing strategies on housing project attributes that affect the sale price the most. 8040 newly built on sale residential project advertisement were assessed based on the data gathered from the real estate agent's website. The findings revealed that the effects of sustainable design criteria on the price stands out and that these sustainable design criteria, which affect the sales price the most, were insufficient to meet the lean and green marketing mix criteria. A questionnaire survey was applied to determine lean and green marketing mix tools for the housing industry as well as to determine the expectations of the potential customers from the Turkish housing industry. The data of 556 questionnaires were subjected to suitability and validity analysis in SPSS 23.0 program and the data were modeled with the structural equation model. Participants were categorized according to the Turkish socio-economic classification criteria. The models were evaluated for the Turkish housing industry separately according to the niche marketing criteria based on the socio-economic classification criteria and mass marketing. The examinations resulted in 16 lean and green marketing mix tools that can be applied to the Turkish housing industry. These 16 lean and green marketing mix tools were identified as marketing mix tools that can be applied as business-to-customer lean and green marketing mix tools. In addition, marketing mix tools were modeled separately from the business-to-business perspective for suppliers, designers and construction companies that would be included in the housing projects' supply chain. Moreover, internal marketing plans were created to enable each stakeholder to reflect the lean and green marketing mixes to their marketing strategies. As a result, 6 new marketing tools (i.e., green efficacy, green harmony, green proven benefits, green convenience, green confirmation, green proven context) were introduced to the green marketing literature. This thesis is expected to be useful to researchers in the relevant field and to guide proffessionals (i.e., suppliers, designers, construction firms) who are operating or willing to operate in the housing industry to enhance their lean and green marketing practices. Moreover, this thesis is expected to pave the way of the further studies to improve lean and green marketing in the construction industry.