Biyolojik etkili kondanse tiyazolo[3,2-b]-1,2,4-triazol-5-(6H)-on türevleri üzerinde sentez çalışmaları
  1. Tez No: 31610
  2. Yazar: BİRSEN TOZKOPARAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEVLÜT ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
74 ÖZET Bu çalışmada 2-metil-6~benzilidentiyazoİQl3,2-bH,2,4- triazol-5(6H}-on ve 2-metîl-ö-(«.-amînobenzil)tiyazolol3,2-b}- 1,2,4- triazol-5-ol yapısına sahip toplam yirmi yeni bileşiğin (bileşik 1-20) sentezi yapılarak; platelet agregasyonunu inhibe edici etkileri (bileşik 5-20) incelenmiştir. İlk olarak 2-metii-6-benzi1identiyazolo{3,2-bH,2,4-tri_ azol-5(6H)-on yapısındaki bileşikler 3-meti1-5-merkapto- 1,2,4- triazolön susuz sodyum asetat, asetik asit ve asetik anhidrit varlığında kloroasetik asit ve substitöe veya nonsubstitûe ben_ zaldehitlerle reaksiyona sokulması 11e elde edilmiştir. Daha sonra 2-meti1-6-benzilidentiyazoîol3,2-bJ- 1,2,4-triazol-5(6H)-on1ann se_ korıder aminlerle Michael reaksiyonuna göre muamelesiyle 2-meti1-6- C«.-aminobenzil}tiyazo1ol3,2-bH,2,4-triazQl-5-o1 yapısındaki bile şikler hazırlanmışlardır Bileşiklerin bazı fiziksel özellikleri, ince tabaka kroma_ tografisindeki Rf değerleri ve UV absorpsiyon özellikleri belirlenmiş; İR, 'H-NMR, 13C-Nr1R, kütle spektrumlan ve eleman analizi ile yapılan kanıtlanmıştır. Platelet agregasyonunu inhibe edici etki kollajen, ADP, U46619 ve trombine karşı incelenmiş ve altı numaralı konumda 3-nitrobenzil substitüenti taşıyan bileşiklerin (17-20) maksimum inhibitor etki gösterdiği bulunmuştur.Tablo : Sentezi yapılan bileşikler 75 H#r H - H- I CH Rı Bileşik No Rı -H 4-CH3 Bileşik No 4-OCH, 3-NQ» M N-,0H w « ît ıı I f Bileşik No 10 11 Rt -H 4-CHî fe -M -N,0 ?H M-CH3 A / -N ?N,0 \ / N N-CH3 \ / -N / V Bileşik No 13 14 16 17 18 19 20 Rı 4-OCH3 -NO> -N ?M.0.N N-CH3 -N.N D \ / -N N-CH3 -N >
Özet (Çeviri)
76 SUMMARY In this study, the new twenty compounds having 2-metyl-6-benzylidenethiazoloî3,2-bJ- 1 ^^-triazole-SCoW-one and 2-methyl-6-( ct - aminobenzyl )thiazolo[3,2-bH,2,4-triazo1e-5-ol structures (Compounds 1-20) were synthesized and their platelet aggregation inhibitory activities (Compounds 5-20) were investi gated. First of all 2-methyl-6-benzy1ideneth1az0lol3,2-b]- 1,2,4- triaz0le-5(6H)-ones were prepared by reacting 3-methy1-5- rnercapto-1,2,4-triazo1e with chloroacetic acid and substituted or unsubstltuted benzaldehydes in the presence of sodium acetat, acetic acid and acetic acid anhydride. Then 2-methyl-6-fe-aminobenzyl)_ thiazolo[3,2-b]-1,2,4-triazole-5-o1s were obtained using 2-methyl- 6-benzyîidenethiazo1o{3,2-bl- î,2,4-triazole-5(6H)-ones and secon dary amines according to Michael reaction. Some physical properties and Rf values in thin-layer chro matography and UV absorption properties of the compounds have been determined. Their structure have been elucidated by İR, 'H-NMR,,3C-NMR, mass spectra and elementary analysis. Platelet aggregation inhibitory activity were evaluated againts to collagen, ADP, U 46619 and thrombine and it was found that the compounds (17-20) having 3-nitrobenzyl substituent at sixth position showed maximum inhibitory effect.Table : Sythesized Compounds 77 N - N - f CH L C<>mfj.No P., 4-C% Comp. N» 4-QCHj 3-MCb M ft..OH ft w rj ?82 ^ R,' " Comp. No 10 11 -H 4-CHo; Ra -N -N 0 -N M-CH3.N -N -N ;o / \. -H N-CHs -N Comp. No 14 15 16 1? 18 19 20 Rt 4-0CH3 3-NO? Ra -N -N £ -N H-CH* \ / ?MvJ -H / - V ?m ;o -N N-CHs.O