Klorpromazin ve pentobarbiton kombinasyonu ile ratlarda oluşturulan tremorlara, stereotaksik metod ile uygulanan çeşitli maddelerin etkileri
- Tez No: 31611
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Daha önceki çalışmalarımızda, kobayda ve sol pençe tercihli kedilerde tanımlanan 3,5 mg/kg klorpromazin ve 20 mg/kg pentobarbiton'un intraperitoneal enjeksiyonları ile indüklenmiş tremorlar, bu çalışmada ratlarda da aynı prosedür ile oluşturuldu. Daha sonra GABA'erjik Diazepam 2 mikrogram/mikrolitre, Dopaminerjik Amantadin 10 mikrogram/ mikrolitre ve Antikolinerjik Atropin 20 mikrogram/ mikrolitre dozlannda Caudate Putamen, Globus Pallidus ve Lateral Posterior Thalamik Nükleusa stereotaksik metod ile enjekte edildi. Buradaki amaç; Cortiko- striato- pallido- thalamo- cortical feed back halkasmdaki muhtemel hasarı ortaya koyarak, bu tremorlann kaynağmı anatomik ve biokimyâsal olarak açıklayabilmekti. Dokuz ayrı grup içerisinde sadece globus pallidus'a Diazepam enjekte edilen gruptaki deney hayvanlarının tremor amplitüdlerinin ortalamaları, eşleme testi ile kontrol ölçümlerindekilerden anlamlı derecede farklı bulundu. 1.
Özet (Çeviri)
We have described a new tremor model induced by 3,5 mg/kg chlorpromazine and 20 mg/kg pentobarbitone intraperitoneally in guinea pigs and left handed cats. In this study; we have produced- similar tremors in rats by same dosages of chlorpromazine and pentobarbitone intraperitoneally. Than we examined the effects of GABA'ergic diazepam 2 microgram/ microlitres, dopaminergic amantadine 10 microgram/ microlitres and anticholinergic atropine 20 microgram/ microlitres in the caudate putamen, Globus pallidus and lateral posterior thalamic nucleus stereotaxically, so that show any beneficial effect in the Cortico- striata- pallido- thalamo- cortical feed back loop. In 9 groups, we have had significant responces in globus pallidus- diazepam group only in the mean scores of amplitudes by paired test. In comparison with the control measurment, for 1.