Balık atıklarından yağ eldesi ve biyodizel üretimi
Production of oil from waste fishes and conversion to biodiesel
  1. Tez No: 316102
  2. Yazar: HİLAL BURCU ÖZALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUMAN HODA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, balık atıklarından yağ elde ederek bu yağdan biyodizel üretmeyi, elde edilen yağ ile rafine edilmiş bir yağı karıştırarak biyodizel üretimi amaçlanmıştır. Elde edilen atık balık yağı ile rafine bir yağ olan kanola karıştırılarak karışımın serbest yağ içeriği azaltılarak baz katalizör varlığında biyodizel üretilmiştir. Birçok balık türlerinden oluşan balıkların baş, kuyruk ve iç organ atıkları toplanarak öncelikle bunlardan yağ eldesi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra bu yağa; molekül ağırlığı, asitlik, yoğunluk ve viskozite gibi karakteristik analiz testleri uygulanmıştır. Elde edilen balık atık yağı ile gerçekleştirilen transesterifikasyon reaksiyonunda katalizör olarak NaOH ve alkol olarak da metanol kullanılmıştır. Ağırlıkça farklı yüzde oranlarında katalizör denemeleri yapılmıştır. Bu denemelerde %0,5, %0,8, %1, %1,2 ve %1,5 oranlarında NaOH katalizörü kullanılarak biyodizel üretimi sonucundaki verimler hesaplanmıştır. Bu denemeler sonucunda en ideal katalizör miktarının %1 NaOH olduğu bulunmuştur. Reaksiyonda yağ:alkol oranı 1:6 olarak sabit tutulmuştur. Katalizör miktarı da sabitlendikten sonra balık atık yağını rafine etmeden biyodizele dönüştürmek için bitkisel bir yağ olan kanola yağı ile karışımı yapılarak transesterifikasyon reaksiyonu ağırlıkça her oranda (%90, %80, %70, %60, %50, %40, %30, %20, %10 ) ayrı ayrı denenmiştir.Deneyler sonucunda balık atık yağı miktarı arttıkça üretilen biyodizelin standartlar dışında kaldığı gözlenmiştir. Bu nedenle katalizör oranı %1,5 NaOH olarak belirlenerek deneyler yenilenmiştir. Yüksek katalizör oranında elde edilen verimlerin ve karakterizasyon test sonuçlarının daha iyileştiği tespit edilmiştir. %90 ve %80 kanola yağı içeriklerinde transesterifikasyon reaksiyonu sonucu elde edilen verimlerin ve karakteristik analiz sonuçlarının biyodizel standartına uygun olduğu, balık atık yağı oranı arttıkça serbest yağ asitlerinin yüksek olması sabunlaşmanın artmasına neden olarak katılaşma meydana gelmesi nedeniyle %90 ve %80 kanola yağı içeriği dışında istenilen standartlara ulaşılamamıştır.ANAHTAR KELİMELER: biyodizel, balık atığı yağı, kanola yağı, transestrifikasyon, baz katalizör.
Özet (Çeviri)
In this study, the purpose is the production of oil from waste of fishes and to convert it to biodiesel after mixing it with refined oil. The waste fish oil and refined canola oil was mixed to reduce free fatty acid content to produce biodiesel by using base catalyst. Firstly, oil was produced from collected fish wastes then, molecular weight, acidity, density and viscosity of the oil were analyzed. Transesterification reaction carried out with this raw oil using NaOH as catalyst and methanol. In these experiments 0,5%, 0,8%, 1%, 1,2% and 1,5% (w/w) catalyst ratios were used for the transesterification keeping oil:methanol ratio as 1:6. As a result of these attempts is the ideal amount of catalyst was found to be 1% NaOH. Then to improve biodiesel quality and also transesterification, different ratios of raw oil were mixed with refined canola oil. It was observed that with 1% catalyst, 10% of addition of raw oil in refined oil provided biodiesel produced was in the range of standards. But increasing the amount of raw oil in the refined oil after 10%, it caused the biodiesel charecteristics out of biodiesel standards. Therefore, catalyst amount was increased to 1,5% to get good result for higher percent of raw oil. With this percent, it was obtained good results for 20% raw oil mixing.KEY WORDS: Biodiesel, fish waste oil, canola oil, transestrification, base catalyst.