Ultrasound assisted extraction of fish oil from fish waste with and without enzyme
Balık atıklarından enzimli ve enzimsiz ultrason destekli ekstraksiyon ile balık yağı elde edilmesi
  1. Tez No: 766136
  2. Yazar: HAKKI BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASENE KESKİN ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çipura balığı (Sparus Aurata) atıklarından yağ ekstraksiyonu amacıyla, ultrason destekli çözücü ekstraksiyonu (UASE) ve ultrason destekli enzimatik ekstraksiyon (UAEE) teknikleri incelendi. En yüksek yağ verimi için, reaksiyon koşullarının modellemesinde ve optimizasyonunda, her metot için, üç faktörlü beş seviyeli merkezi bileşik dairesel tasarım kullanılarak yüzey tepki metodu uygulandı. Ultrason destekli çözücü ekstraksiyonu için seçilen faktörler; zaman (5–70 min), sıcaklık (25–60℃), katı-çözücü oranı (4–20 mL/g) olarak belirlendi. Optimum koşullar 37.63 dakikalık ultrason süresi, 42.55℃ sıcaklık ve 1:15.47 katı-çözücü oranı ile elde edildi ve bu noktadaki en yüksek verim 38.11% olarak bulundu. Ultrason destekli enzimatik ekstraksiyon için seçilen faktörler; hidroliz süresi (0.5–6h), enzim konsantrasyonu (0.10–2.5%), ve ultrason süresi (1.5–45 min) olarak belirlendi. Optimum koşullar 4.88 saat hidroliz süresi, 0.58% enzim konsantrasyonu ve 10.31 dakika ultrason süresi ile elde edildi ve bu noktadaki en yüksek verim 30.76% olarak bulundu. Optimum koşullarda ultrason destekli çözücü ekstraksiyonu ile elde edilen yağların, enzimatik metoda kıyasla daha yüksek yağ verimine, daha düşük asit değerine ve daha iyi oksidasyon kararlılığına sahip olduğu görüldü. Sonuç olarak, balık yağlarının fizikokimyasal ve oksidasyon analizleri, balık atıklarından yüksek kaliteli yağların geri kazanılması için her iki metodun uygunluğunu da doğruladı.
Özet (Çeviri)
For the purpose of oil extraction from gilthead seabream (Sparus Aurata) by-products, ultrasound-assisted solvent extraction (UASE) and ultrasound-assisted enzymatic extraction (UAEE) were studied. Response surface methodology was applied to the models to optimize the conditions for maximum oil efficiency using five level three factor central composite design for each method. For UASE, chosen factors were time (5–70 min), temperature (25–60℃), and solid-solvent ratio (4–20 mL/g). Optimum conditions were 37.63 min ultrasound time, 42.55⁰C temperature, and 1:15.47 solid-solvent ratio with the desirability of 1.00 where the highest oil efficiency was 38.11%. Factors for UAEE were hydrolysis time (0.5–6h), enzyme concentration (0.10–2.5%), and ultrasound time (1.5–45 min). Optimum conditions were 4.88h hydrolysis time, 0.58% enzyme concentration, and 10.31 min ultrasound time with the desirability of 0.942 where the highest yield was 30.76%. At optimum conditions, oils extracted by UASE showed higher extraction yield, lower acidity value, and better oxidation stability as compared to UAEE. As a result, the physicochemical and oxidation analyses of fish oils confirmed the suitability of both UASE and UAEE for the recovery of high-quality oils from fish processing by-products.