Bazı insektisidlerin Frankliniella occidentalis (Pergande) (Thysanoptera: Thripidae) üzerinde sublethal etkileri
Sublethal effects of selected insecticides on Frankliniella occidentalis (Pergande) (Thysanoptera: Thripidae)
  1. Tez No: 316111
  2. Yazar: SELDA ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada, Antalya seralarında Kaliforniya çiçek thripsi Frankliniella occidentalis (Pergande)'e ve diğer zararlılara karşı kullanılmakta olan imidacloprid ve spinosad'ın F. occidentalis'de dişi başına larva sayısı, gelişme süresi, ömür ve cinsel oranı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Her bir test ilacının önceden belirlenen LC30 dozuna daldırılan fasulye yaprak diskleri üzerinde F. occidentalis'in larvaları 24 saat bekletildikten sonra larvalar alınıp temiz disklere aktarılarak canlı kalanların ergin olmaları beklenmiştir. Erginlerin fasulye meyve parçalarına bıraktığı yumurtalardan çıkan larvalar üzerinden ebeveyn dişi başına toplam birinci dönem larva sayıları belirlenmiştir. Her bir test ilacı için elde edilen larvalar üzerinden yumurta açılım süresi, larvadan ergin oluncaya kadar geçen süre ve toplam gelişme süresi ve meydana gelen dişi ve erkek erginlerin cinsiyet oranı belirlenmiştir. Elde edilen verilere göre hem imidacloprid, hem spinosad F. occidentalis'in dişi başına larva sayısını azaltmış, bunun yanı sıra yumurta, larva ve pseudopupa gelişme sürelerini ve toplam gelişme süresini uzatmıştır. Ömrü ise kısaltmıştır. Cinsel oran üzerindeki etkileri ise önemsizdir.
Özet (Çeviri)
In this study, sublethal effects of two insecticides, imidacloprid and spinosad, which are used against western flower thrips Frankliniella occidentalis (Pergande) and other pests in greenhouses of Antalya was investigated. Sublethal effects included effect on fecundity (number of larvae per female), duration of development of eggs, larvae and pseudopupae, and total development, longevity and sex ratio. Second star larvae of F. occidentalis were exposed for 24 h to LC30 doses of insecticides on bean leaf discs dipped into insecticide solutions. After exposure surviving larvae were transferred over to clean bean leaf discs and were reared to adulthood. The number of larvae per female was determined from the larvae emerged from the eggs laid into tissue of bean pod pieces by these adults. The length of egg, larval, pseudopupal and total development, longevity and sex ratio was determined over these larvae, and peudupupae and adults emerged from them. Both insecticides, imidacloprid and spinosad significantly reduced the number of larvae per female and lead to signifcantly longer durations of egg, larval, pseudopupal and total development, but shorter longevity. No effects were detected on sex ratio.