Umbral cebir üzerinde bazı özel polinomların üreteç fonksiyonları ve uygulamaları
Generating functions of some special polynomials and their applications on umbral algebra
  1. Tez No: 316128
  2. Yazar: RAHİME DERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde, Umbral cebir ve Umbral analiz çalışılmıştır. Umbral cebirin tanımı ve bazı özellikleri verilmiştir. Ayrıca, Umbral cebir üzerinde bazı özel polinomların üreteç fonksiyonları ve uygulamaları araştırılmıştır. Umbral cebir metotlarıyla birer Appell dizisi olan Hermite, Bernoulli, Euler ve Genocchi polinomlarının bazı temel özellikleri verilmiş ve bu polinomlara ait rekürans ve Raabe bağıntıları gibi temel özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to investigate Umbral algebra and Umbral calculus. Firstly, it has been given the definition and fundamental properties of Umbral algebra. Secondly, the generating functions of some special polynomials and their applications on Umbral algebra are investigated. By using Umbral algebra methods, some recurrence and Raabe relations of Hermite, Bernoulli, Euler, and Genocchi polynomials are obtained.