Ters misel sistemi kullanarak gümüş nanopartikül sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of silver nanoparticles using reverse micelle system
  1. Tez No: 316131
  2. Yazar: LEYLA BUDAMA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUMAN HODA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, atom transfer radikal polimerizasyonu (ATRP) yöntemiyle farklı uzunlukta poliakrilikasit (PAA) bloğuna sahip polistren-b-poliakrilikasit (PS-b-PAA) diblok kopolimerleri sentezlenmiştir. Sentezlenen kopolimerler toluen içerisinde çözülerek poliakrilikasit (PAA) bloğu çekirdek, polistiren (PS) bloğu saçak olacak şekilde ters miseller oluşturmaları sağlanmıştır. Sentezlenen kopolimerlerin yapıları GPC (gel permeation chromotograpy) ve NMR (nükleer manyetik rezonans) spectroskopisi ile tanımlanmış, elde edilen miseller ise TEM (transmission electron microscopy) ve DLS (dynamic light scattering) teknikleriyle karakterize edilmiştir. Oluşturulan misellerin çekirdekleri nanoreaktör olarak kullanılarak Ag+ iyonlarının misel çekirdeklerindeki fonsiyonel gruplarla kompleksleştirilmiş ve değişik indirgeyici ajanlarla indirgenerek gümüş (Ag) nanopartiküllerin oluşması sağlanmıştır. Nanopartiküllerin boyutu üzerine hem metal/polimer oranı hem de indirgeyici ajanların etkisi incelenmiştir. Sabit polimer fraksiyonuna karşı misellere yüklenen metal öncüsünün artırılmasının ortalama partikül boyutu üzerine etkisinin olmadığı görülmüştür. Kullanılan NaBH4 ve N2H4 indirgeyici ajanları kıyaslandığında daha yavaş indirgeyici olduğu bilinen N2H4`nin kullanılması daha homojen partikül boyutu dağılımı sağlamıştır. Sentezlenen Ag nanopartiküller, TEM ve X-ışını kırınımı (XRD) teknikleriyle karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, PS-b-PAA diblock copolymers with different PAA chain lengths have been synthesized via atom transfer free radical polymerization (ATRP) method. The synthesized copolymers have been dissolved in toluene to form reverse micelles with PS cores and PAA coronas. The synthesized copolymers have been characterized by gel permeation chromotograpy (GPC), nuclear magnetic resonans (NMR) spectrometry whereas the reverse micelles have been characterized by means of transmission electron microscopy (TEM) and dynamic light scattering (DLS). Crystal silver nanoparticles were synthesized within these micelles so called nanoreactors by reducing Ag+ ions associated with functional goups in core with different reducing agents. It has also been investigated the size change of silver nanoparticles depending on reducing agent and metal/polimer ratio. Silver nanoparticles have been characterized by TEM and X-ray diffraction (XRD).