Türkiye mağara çekirgeleri (Orthoptera, Rhaphidophoridae): Morfolojik ve moleküler veriler ışığında taksonomi, filogeni ve biyocoğrafyaları
Cave crickets of Turkey (Orthoptera, Rhaphidophoridae): Their taxonomy, phylogeny and biogeography in the light of morphological and molecular data
- Tez No: 316144
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu araştırmada, 2006-2010 yılları arasında Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanan Mağara Çekirgeleri (Rhaphidophoridae)'ne ait morfolojik ve moleküler veriler ışığında, mağara çekirgelerinin taksonomi, filogeni ve biyocoğrafyaları çalışılmıştır. Türkiye'de mağara çekirgeleri alanında yapılan ilk çalışma özelliğinde olan bu tezde, morfolojik çalışmalar kapsamında, Dolichopoda cinsine ait türlerden 19 ve Troglophilus cinsine ait 20 karaktere ait ölçümler alınmış ve mağara çekirgelerinin teşhislerinde kullanılan kalitatif karakterler incelenerek, ülkemizde bulunan mağara çekirgelerinin taksonomileri çalışılmıştır. Ayrıca ülkemiz dışında Kafkasya ve Yunanistan'ın Samos ve Kalymnos Adaları'ndan örneklere ait kalitatif ve kantitatif ölçümler alınıp analizlere dahil edilmiştir. Teşhisler sonucunda Troglophilus cinsine ait 4, Dolichopoda cinsine ait 1 yeni tür bulunmuş ve literatüre kazandırılmak üzere yayına hazırlanmaktadır. Moleküler çalışmalar kapsamında ise 16S rDNA geni sekansı kullanılarak (Kafkasya, Girit, Samos ve Kalymnos populasyonları dahil) filogenetik analizler (Bayesiyan Analizi, moleküler saat uygulamaları vb.) ve elde edilen sonuçlar ışığında filogenik ve biyocoğrafik değerlendirmeler ve varsayımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, taxonomy, phylogeny and biogeography of cave crickets which were collected between years 2006-2010 from different regions of Turkey were investigated in the light of morphological and molecular data. In this thesis which is the first study on the cave crickets of Turkey, morphologically, 19 quantitative characters of Troglophilus and 20 quantitative characters of Dolichopoda were measured and the taxonomy of cave crickets found in Turkey were also studied by examining qualitative characters used for their identification. Besides qualitative and quantitative characters of specimens in Caucasia and Samos and Kalymnos islands of Greece which abroad of our country, included the statistically analyses. As results of diagnosis, 4 new species belonging to Troglophilus and 1 new species belonging to Dolichopoda were found and preparing for publication. Within the molecular studies, sequence of 16S rDNA gene sequences are used (Caucasia, Crete, Samos and Kalymnos islands also included) for phylogenetical analyses (Bayesian analyses, molecular clock dating etc) and results are used for phylogenetical and biogeographical evaluations and hypothesis.