Redoks aktif grup içeren iletken polimerlerin sentezi, karakterizasyonu ve elektrokromik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and characterization of redox-active group containing conducting polymers and investigation their of electrochromic properties
- Tez No: 316152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÇAMURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada redoks aktif grup içeren ve literatürde yer almayan, 4-ferrosenil-1-[2-(2,5-di-tiyofen-2-il-pirol-1-il)-etil]-1H-[1,2,3]triazol (SNS-Fc), 4-ferrosenil-1-(4-pirol-1-il-bütil)-1H-[1,2,3]triazol (Py4Fc) ve 4-ferrosenil-1-(6-pirol-1-il-hekzil)-1H-[1,2,3]triazol (Py6Fc) monomerleri sentezlenmiştir. Monomerlerin sentezi ve polimerizasyon sonrası fonksiyonlandırmada ?Klik Kimyası? kullanılmıştır. Monomerler ve ara basamak ürünleri 1H-NMR, 13C-NMR, FTIR, UV-Vis, Floresans ve Yüksek Çözünürlük Kütle Spektroskopisi teknikleriyle karakterize edilmiştir. Monomerlerin elektrokimyasal davranışları dönüşümlü voltametri ile incelenmiş ve uygun koşullar altında homopolimerler elde edilmiştir. Daha sonra SNS-Fc, EDOT varlığında elektrokimyasal kopolimerizasyona tabi tutulup karakterize edilmiştir. Ayrıca elde edilen bütün polimerlerin elektrokromik özellikleri, spektroelektrokimya, kinetik ve renk ölçüm çalışmaları ile incelenmiştir. Bu çalışma ile polimer zincir yapısında ferrosen grubunun varlığı ve kopolimerizasyonun SNS ve pirol tabanlı iletken polimerlerin optoelektronik özellikleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, three novel, redox-active group containg monomers namely, 4-ferrocenyl-1[2-(2,5-di-thiophene-2-yl-pyrrole-1-yl)-ethyl]-1H-[1,2,3]triazole (SNS-Fc), 4-ferrocenyl-1-(4-pyrrole-1-yl-butyl)-1H-[1,2,3]triazole (Py4Fc), and 4-ferrocenyl-1-(6-pyrrole-1-yl-hexyl)-1H-[1,2,3]triazole (Py6Fc), were synthesized. Syntheses of the monomers and post polymerization functionalization were both achived via ?Click Chemistry?. Characterization of the monomers were performed via 1H-NMR, 13C-NMR, FTIR, UV-Vis, Fluorescence and High Resolution Mass Spectroscopy techniques.Electrochemical behavior of monomers were investigated by cyclic voltammetry and the corresponding homopolymers were obtained under appropriate conditions. In addition, electrochemical copolymerization of SNS-Fc in the presence of EDOT was achived and the resultant polymer was characterizated. Moreover, electrochromic properties of all the polymers were investigated through spectroelectrochemistry, kinetic studies and color measurements. With this study, affect of ferrocene group and copolymerization on the properties of SNS and pyrrole based conducting polymers were evaluated.