N-(tetraasetil-B-D-glikozil) -3-karbamoil-piridinium-klorürün elde edilmesi ve redoks potansiyelinin pH'a bağlı olarak tayini
Synthesis of N-(tetraacetyl-B-D-glycosyl) -3-carbamoyl-pyridinium-chloride and investigation of the pH dependence of the redox potential
- Tez No: 5708
- Danışmanlar: PROF.DR. CELAL TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
11X ÖZET Yüksek Lisans Tezi N-(TETRAASETİL-3-D-GLİKOZİL)-3-KARBAMOİL- PİRİDİNİUM-KLORÜRÜN ELDE EDİLMESİ VE REDOKS POTANSİYELİNİN pH'A BA?LI OLARAK TAYİNİ SeblS BİRER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Celâl TÜZÜN 1987, Sayfa: 44 Jüri : Prof.Dr. Celâl Tüzün Prof.Dr. Necla Gündüz Prof.Dr. Okan Tarhan Bu çalışmada, NAD* koenzimi ile benzer kimya sal özelliklere sahip olan sübstitüe nikotinamit tuzların dan ikisi sentezlenmiş vepH'a bağlı olarak red'oks potansi- yalleri incelenmiştir. Bu tuzlardan birincisi, N-(Tetraase- til-3-D-Glikozil)-3-karbamoil-piridinium bromürün sentezin de,.a-Asetobromglikoz ve nikotinamit kullanılmıştır. Diğer tuz N-(Tetraasetil-B-D-Glikozil)-3-karbamcil-piridinium- klorürdür ve N-(Tetraasetil-3-D-Glikozil) -3-karbamoil-piri- dinium bromürden, iyon değiştirme yöntemine göre sentezlen- miştir. Literatürde bulunmayan bu sentez yöntemiyle olumlu sonuç alınmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında, sentezlenen nikotinamit tuzlarının çeşitli pH'larda redoks potansiyel.- leri ölçülmüş ve alman sonuçlar, NAD nin aynı şartlarda ölçülen redoks potansiyelleri ile karşılaştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: NAD*koenzimi, redoks potansiyelleri, N-(Tetraasetil-0-D-Glikozil)-3-karbamoil piridinium-bromür, N-(Tetraasetil-g-D- Glikozil)-3-karbamoil-piridinium-klorür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis SYNTHESIS OF N-(TETRAACETYL-g-D-GLYCOSYL) -3- CARBAMOYL-PYRIDINIUM-CHLORIDE AND INVESTIGATION OF THE pH DEPENDENCE OF THE.REDOX POTENTIAL Seblâ Birer Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Celal Tüzün 1987, Page: 44 Jury: Pr«f.Dr.Celâl Tüzün Prof.Dr.Necla Gündüz Prof. Dr. Okan Tarhan In this studv, two substituted nicotinamide salt; that have similar chemical properties with NAD coenzyme were synthesized and pH dependence of tr.eir redox poten tial were investigated. One of the salts, namely N-(Tet- raacetyl-Ş-D-Glycosyl) -3-carbamoyl-pyridinium-bromide was synthesized from Acetobromoglycose and nicotinamide. The other salt, N-(Tetraacetyl-g-D-Glycosyl) -3-carbamoyl-pyri- dinium-chloride was obtained by ion-exchange technique using N-(Tetraacetyl-g-D-Glycosyl) -3-carbamoyl-pyridinium- bromide. This nowel technique has proved to be efficient. In the second part of the study, redox potential of the nicotinamide salts concerned were measured at various pH values and these results were compared with the redox po tentials of NAD* at the same pH values. KEY WORDS: NAD*, redox potential, N-(Tetraacetyl-$-D-Gly- cosyl)-3-carbamoyl-pyridinium bromide, N-(Tet- raacetyl-$-D-Glycosyl)-3-carbamoyl-pyridinium- chloride.