Bazı sübstitüe kinhidronların sentezi ve kalomel elektroda karşı elektrot potansiyellerinin incelenmesi
The Synthesis of the substituted quin hydrones and a study of their electrode potentials against the calomel electrode
- Tez No: 5881
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI SÜBSTİTÜE KÎNHÎDRONLARIN SENTEZİ VE KALOMEL ELEKTRODA KARŞI ELEKTROT POTANSİYELLERİNİN İNCELENMESİ Sadi KONURALP Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Celal TÜZÜN 1988, Sayfa: 3 5 Jüri: Prof. Dr. Celal TÜZÜN Prof.Dr. Okan TARHAN Doç. Dr. Ender ERDİK Bu çalışmada klor, metil, fenil gibi mono sübs- titüe kinon ve hidrokinonlardan onbeş tane sübstitüe kinhidron sentezlenmiştir. Çeşitli pH*larda elektrod potansiyelleri, kalomel elektroda karşı ölçülmüştür. Elde edilen standart elektrot potansiyelleri ile Hammett o değerleri arasında bir ilişki kurulmaya çalışılmış, ancak bir bağıntı çıkarılamamıştır. Kinhidron sistemlerine Hammett eşitliklerine uymadığı sonucu çıkarılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kinhidronlar, kinonlar, hidrokinonlar, redoks potansiyelleri
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis THE SYNTHESIS of the SUBSTITUTED QUINHYDRONES and A STUDY of THEIR ELECTRODE POTENTIALS AGAINST the CALOMEL ELECTRODE Sadi KONURALP Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Celal TOZUN 1988, Page: 35 Jury: Prof.Dr. Celal TÜZON Prof., Dr. Okan TARHAN Assoc. Prof.Dr. Ender ERDİK In this study, fifteen substituted quinhydrones were synthesized from the mono substituted quinones and hydroquinones such as çhlor©.* methyl, phenyl groups. At va rious pH values, their redox potentials were measured a- gainst the calomel electrode. An attampt was made to estab lish a relation between these standart electrode potentials and Hammett a values, however this was not possible. It was concluded that quinhydrone systems do not obey Hammett e- quations. KEY WORDS: Quinhydrones, Quinones, Hydroquinones, redox potentials