GSM 900/GSM 1800/CDMA 2100 frekanslı radyo dalgalarının ormanlık alanda ışıma davranışının incelenmesi
Propagation models of radio waves for forest environment at GSM 900/GSM 1800/CDMA 2100
- Tez No: 316154
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK HELHEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Gelişen iletişim teknolojileri ile çeşitli frekans ve modülasyonlarda yayın yapan baz istasyonları kapsama ve kapasitenin önemli olduğu bir haberleşme sisteminin gerekliliğine işaret etmektedir. Bu yüzden doğru yapılan bir ışıma modellemesi en kaliteli hizmetin en uygun koşullarda verilmesi için temel şarttır. Işıma modelini oluşturan temel kıstaslardan biride sinyalin yayıldığı ortamdır. Bu yüzden en doğru şekilde baz istasyonlarını konumlandırmak isteyen servis sağlayıcı firmalar istasyonun servis verdiği çevresel koşullara en uygun ışıma modelini kullanmak istemektedirler. Bu çalışmada hücresel bir baz istasyonu ile aynı şekilde çalışan genliği ve polarizasyonu bilinen bir yönsüz dipol anten kullanarak belirlenen frekans (GSM 900, GSM 1800 ve CDMA 2100) ve modülasyonda (GSM-CDMA) elektromanyetik dalgalar üreten bir verici vasıtasıyla ormanlık alanda ışıma mekanizması incelenmiştir. Ölçüm için kullandığımız alıcı sistem verici sistem ile kilitlenebilme özelliğine sahip bir yazılım (NEMO) içermektedir. Ölçüm sonuçları ACTIX adı verilen bir program ile görsel tablolara ve koordinat bazlı haritalara dökülerek analiz edilmiştir. Yaptığımız ölçümleri yinelenerek hata payının azaltılması sağlanmıştır. Ölçümler deneysel yöntemle bir ışıma modeli elde edilmesinde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobile communication is widespread all over the world, recently. So, planning and optimization of mobile networks are important for coverage and quality. Planning tools which have been using propagation path loss model is generally based on building areas. Radio propagation through forest environment, effects of trees and weather conditions on radio propagation are important as well as other environment. A special setup designed for GSM operators for field tests have been used. It is simulating base station transmitter units including certain frequency and certain modulation techniques in mobile communication. In this study, we investigated a propagation model on forested area to use the transmitter which produces electromagnetic waves at chosen frequency (GSM 900, GSM 1800 and CDMA 2100) and modulation (GSM-CDMA). The transmitter works like cellular base station. Transmitter part includes test transmitter (Andrew), bi-directional antenna and feeder for connection and receiver part includes simple mobile phone with Nemo Handy software. Experiments are performed in three different frequency; GSM 900, GSM 1800 and CDMA 2100 which are more common in the world. The data collected and logged with GPS (Global Positioning System) coordinates by the help of Nemo Handy. These raw data imported and analyzed with Actix software. The measurements have been used to mathematical calculations of empirical propagation model.