Nano seryumdioksit partiküllerinin sentezi ve yüzey modifikasyonu
Synthesis and surface modification of nano-ceriumdioxide particles
  1. Tez No: 316155
  2. Yazar: ZERİN YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ARPAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada sol-jel yöntemi ve hidrotermal yöntem bir arada kullanılarak düşük sıcaklıkta saf olarak nano boyutta seryumdioksit (CeO2) partikülleri sentezlenmiştir. Hidrotermal yöntem ile sentez sonucu elde edilen nano-CeO2 partiküllerinin tamamı kristal formda olup suda kolayca disperse edilmiştir. Sentezlenen nano-CeO2 polar çözücü ortamında şeffaf olarak disperse edilerek, yüzeylerinin Metiltrietoksisilan (MTEOS), 3-Aminopropiltrimetoksisilan (AMMO) ve 3-Glisidiloksipropiltrimetoksisilan (GLYMO) modifikatörleriyle modifikasyonu sonucunda dispersiyonlar elde edilmiştir. Sentezlenen partiküllerin yapıları X-ışını kırınımı (XRD) tekniği ile, tanecik boyutları ve tanecik dağılımları partikül boyut analizörü ile, zeta potansiyelleri zetametre ile, yüzey alanları Branauer-Emmett-Teller(BET) analizi ile, yüzey morfolojileri Fourier-Transform Infrared spektrometre(TEM) cihazı kullanılarak belirlendi. Nano-CeO2 partiküllerine ait UV absorpsiyon özellikleri UV UV/VIS/NIR spektrofotometresi ile nano-CeO2 partiküllerinin yüzey modifikasyonları Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FT-IR) tekniği ile incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study the nanoparticle of cerium dioxide (CeO2) with high purity was synthesized via sol-gel method and then by hydrothermal treatment. The obtained CeO2 nanoparticles are crystalline and can readily be dispersed in water without any additional processing. The surface modification of nanoparticles was performed with Methyltriethoxysilane (MTEOS), 3-Aminopropyltrimethoxysilane (AMMO) and 3-Glycidoxypropyltrimethoxysilane (GLYMO) in a polar solvent. The structure of the nano-CeO2 particles was characterized by X-Ray Diffraction (XRD), the size-distribution and zeta potential measurements of the nano-CeO2 particles were measured by Particle size Analyzer. Branauer-Emmett-Teller (BET) analyzer was used to measure the surface of the powders. UV absorption properties of nano-CeO2 particles were investigated by UV/VIS/NIR spectrophotometry. Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) was used for surface modification.