Fenton prosesi yardımıyla azo grubu içeren asidik boya çözeltilerinin degradasyonunun incelenmesi
Investigation of the degradation of acidic dye solutions containing azo groups by fenton process
  1. Tez No: 316163
  2. Yazar: TÜLİN GÜRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, tekstil endüstrisinde yaygın olarak kullanılan Asit Oranj 8 (AO8), Asit Kırmızısı 44 (AR44), Asit Kırmızısı 66 (AR66) ve Direkt Mavisi 71 (DB71) azo boyalarının Fenton prosesiyle degradasyonu incelenmiştir. Boya degradasyonlarının takibinde on-line spektrofotometrik metot kullanılmıştır. Başlangıç H2O2 konsantrasyonu, Fe2+ konsantrasyonu, çözelti pH'ı, başlangıç boya konsantrasyonu ve çözelti sıcaklığı gibi çeşitli operasyon parametrelerinin AO8, AR44, AR66 ve DB71 degradasyonu üzerine etkileri incelenmiş ve optimum operasyon koşulları belirlenmiştir. Deneysel sonuçlar optimum başlangıç H2O2 konsantrasyonunun AO8 ve AR66 için 7,50x10-4 M, AR44 için 3,75x10-4 M ve DB71 için 5,00x10-3 M olduğunu göstermiştir. Optimum başlangıç Fe2+ konsantrasyonu, çözelti pH'ı ve sıcaklığı değerleri sırasıyla 2,50x10-5 M, 3,5 (AR44, AR66 ve DB71 için 3,5 - 4,0 aralığı) ve 45 ºC olarak bulunmuştur. 2,94x10-5 M boya çözeltisi varlığında, optimum operasyon koşulları altında 180 dakika sonunda elde edilen AO8, AR44, AR66 ve DB71 renk giderim yüzdeleri sırasıyla 99,43; 99,28; 99,59 ve 99,75'tir.
Özet (Çeviri)
In this study, the degradation of Acid Orange 8 (AO8), Acid Red 44 (AR44), Acid Red 66 (AR66) and Direct Blue 71 (DB71) azo dyes used widely in textile industry was investigated by Fenton process. On-line spectrophotometric method was used to follow the degradation of azo dyes. The effects of various operation parameters such as initial H2O2 concentration, initial Fe2+ concentration, pH of solution, initial dye concentration and temperature of solution on the degradation of AO8, AR44, AR66 and DB71 were investigated and the optimal operational conditions were determined. The experimental results showed that the optimal initial H2O2 concentration was 7,50x10-4 M for AO8 and AR66, 3,75x10-4 M for AR44 and 5,00x10-3 M for DB71. The optimal values of the initial Fe2+ concentration, pH and temperature of solution were found to be 2,5x10-5 M, 3,5 (in the range of 3,5 and 4,0 for AR44, AR66 and DB71) and 45 ºC, respectively. Under these optimal operation conditions, the decolorization percentages of AO8, AR44, AR66 and DB71 after 180 minutes were 99,43; 99,28; 99,59 and 99,75, respectively, in the presence of 2,94x10-5 M dye solution.