Farklı tuzluluk düzeyine sahip sulama sularının biber bitkisinin gelişimine etkisinin spektroradyometrik ölçümlerle belirlenme olanaklarının araştırılması
Research on detection potentiality of irrigation waters with different salinity level in development of pepper plant with spectroradiometric measurements
- Tez No: 316162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK KEMAL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Antalya ilinde yaygın olarak üretimi yapılan biber bitkisine farklı düzeyde tuzlu sulama suyu uygulamaları yapılmış, bu uygulamaların bitkinin farklı dalga boylarındaki enerji kullanımına olan etkisi spektroradyometrik ölçümlerle belirlenmiştir. Çalışma, kontrollü sera ortamında ve saksı denemesi olarak yürtülmüştür. Spektroradyometrik ölçümler, elektromanyetik spektrumun 330-1075 nanometre dalga boyu aralığında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen yansıma değerleri, mavi (450-500nm), yeşil (501-570nm) kırmızı (610-700nm) ve yakın kızılötesi (701-1075) boyu aralıklarında tasnif edilmiş ve ortalama yansıma değerleri şekline dönüştürülmüştür. Ayrıca, Normalize Edilmiş Bitki İndeksi (NDVI), Kırmızı Eşik?Red Edge (RE), Normalize Edilmiş Tuzluluk İndeksi (NDSI) ve Tuzluluk İndeksi (SI) hesaplamaları yapılmış ve elde edilen bu değerler istatistiksel yöntemlerle karşılaştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, biber bitkisi üzerine farklı düzeylerde uygulanan tuzlu sulama suyunun, bitkinin enerji kullanımını negatif yönde etkilediği belirlenmiştir. Yakın kızılötesi bölgede ise, her ne kadar uygulamalar arasında önemli ilişki bulunsa da, bitkinin gelişim periyodu boyunca bu bölgedeki yansıma değişimleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ayrıca, hesaplanan NDVI, RE, NDSI ve SI indekslerinin biber bitkisinin tuzluluk stresinin saptanmasında daha belirleyici oldukları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Different levels of saline irrigation water was applied to pepper, widely produced in Antalya. The objective of the study was to determine the energy usage effect in different wavelengths for the treatments. The energy usage effect in different wavelenghts were determined for these applications. This study was carried out in controlled greenhouse environment as a pot experiment. Spectroradiometric measurements were taken in 330-1075 nanometers wavelength interval. Obtained reflection values were sorted out in blue (450-500nm), green (501-570nm), red (610-700nm) and near infrared (701-1075nm) wavelenght intervals and transformed to average reflection values. Furthermore, Normalized Difference Vegetation Index (NDVI), Red Edge (RE), Normalized Difference Salinity Index (NDSI) and Salinity Index (SI) measurements were made and the values were compared by statistical methods. Results indicated that saline irrigation water applied with different levels on pepper plant had a negative effect on energy use of the plant. Although there were important relationships between applications in the near infrared region, a meaningful relationship were not find between reflection changes through plant?s development period. It is obvious that measured NDVI, RE, NDSI and SI indexes are more decisive in detecting salinity stress.