Nano ve mikro yapıların yerel olmayan elastisite teorisi ile eğilme ve titreşim hesabı
Bending and free vibration analysis of nano and micro structures based on nonlocal elasticity theory
  1. Tez No: 316168
  2. Yazar: ÇİĞDEM IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CİVALEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, yerel olmayan elastisite teorisi kullanılarak nano ve mikro boyuttaki yapıların eğilme ve titreşim analizleri yapılmıştır. Yapı model tipi olarak kiriş seçilmiştir. Kiriş teorisi olarak Euler-Bernoulli ve Timoshenko kiriş teorileri kullanılmıştır. Euler-Bernoulli ve Timoshenko kiriş teorilerinin hareket denklemleri Eringen tarafından önerilen yerel olmayan elastisite teorisi kullanılarak ifade edilmiştir. Mikro/nano yapıların çeşitli sınır koşullarına göre eğilme ve titreşim denklemleri oluşturulmuştur. Daha sonra yerel olmayan davranışın etkisini gözlemleyebilmek için karbon nanotüp ve mikrotüpçüklerin üzerinde analizler yapılarak klasik teori ile karşılaştırılması sağlanmıştır. Sonuçlara bakıldığı zaman yerel olmayan elastisite teorisi ile çıkarılan denklemler malzeme iç karakteristik uzunluk ifadesine bağlı olmasından dolayı sonuçların klasik elastisite teorisinden farklı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the bending and vibration analysis of nano and micro sized structures have been made by using the nonlocal elasticity theory. Beam has been chosen as the structure model type. Euler-Bernoulli and Timoshenko beam theories have been used for (as) beam theories. The motion equations of Euler-Bernoulli and Timoshenko beam theories were expressed by using nonlocal elasticity theory, which was proposed by Eringen. According to different boundary conditions, the bending and vibration equations of micro/nano structures have been generated. Then, in order to observe the effect of nonlocal behavior, analysis have been made over carbon nanotube and microtubules and the results have been compared with the classical theory. According to the results, the results of the equations generated from nonlocal elasticity theory are different from the results obtained from the classic theory, because of the dependence of the internal characteristic length.