Sıkı geçme bağlantıların statik ve darbeli kuvvetler için emniyet katsayısının incelenmesi
Analysis of safety factor on shrink fits under static load or impact
  1. Tez No: 316169
  2. Yazar: FATİH GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET RENDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sıkı geçme bağlantılar, kuvvete dayalı bir bağlantı şekli olup, mil ve göbek çifti arasındaki sürtünme kuvveti yardımı ile moment iletiminde kullanılır. Sıkı geçme bağlantının emniyeti açısından iki önemli sınır vardır. Bu sınırlardan biri moment iletimi için gereken minimum sıkılık değeri ve diğeri ise göbeğin zarar görmemesi için maksimum sıkılık değeridir. Ancak bu sıkılıklar, mil ve göbek çiftinin yüzeylerindeki deformasyondan dolayı bir miktar kaybolur. Bu çalışmada, montajı yapılmış mil ve göbek çiftine moment uygulayarak sınırlar denenmiştir. Bulgular literatür ile kıyaslanarak sıkılık kaybının miktarı ve emniyet gibi konularda değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışma neticesinde sıkı geçme bağlantıların literatüre göre daha emniyetli olduğu görülmüştür. Aynı zamanda yüzey pürüzlülüğü kaybı konusunda yapılan kabullerin fazla olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Shrink fitting assembly, which is based on the principle of force, are used for transmission of tork by the help of friction between shaft and hub. There are two important limits in terms of safety of shrink fit. One of the limits is minimum tightness value for tork transmission and the other one is maximum tightness value to prevent damage of hub. We must also think more, these values lose their tightness partially in case of deformation of asperity on the surface of shaft and hub. In this study, limits of assembled fit were examined by loading tork. Findings were assessed from the point of safety of shrink fits and losses of tightness in comparison with literature. As result of study, it was reviewed that shrink fits are more safety than calculation based on literature. In the same time, assumptions on losses of asperity are more than adequate.