Biyolojik olarak parçalanabilen 5-fluorourasil mikrokürelerinin tasarımı ve in vitro-in vivo değerlendirilmeleri
  1. Tez No: 31621
  2. Yazar: KADRİYE ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ATİLLA HINCAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Bu araştırmada, potent bir antineoplastik ilaç olan ve gastrointesti nal sistemdeki tüm solid tümörlerde kullanılabilen 5FU'in, biyolojik uyumlu ve parçalanabilen polimerler (PLA ve PLA?A) ile mikroküre formülasyonlarının geliştirilmesi ve bu mikrokürelerin in vitro in vivo olarak değerlendirilmeleri planlanmıştır. Mikroküre formülasyonlarında kullanılan etken ve yardımcı maddeler üzerinde yapılan çalışmalarda, elde edilen deney bulgularının refe rans kitaplar ve firma spesifikasyonlarına uygun oldukları tespit edilmiştir. Mikrokürelerin hazırlanmasında, biyolojik olarak parçalanabilen poli merler ile mikroküre hazırlanmasında önerilen, çözücü buharlaştırma yöntemini uyguladığımızda en uygun hazırlama verimi, 5FU yüklemesi ve partikül büyüklüğü elde edilmiştir. Bu yöntemle hazırlanan mik rokürelerin özelliklerine, formülasyon faktörlerinin ve polimer özelliklerinin etkilerini incelemek amacı ile, farklı molekül ağırlığındaki, polimerler, 5FU'in farklı konsantrasyonları (% 10, % 16) ve farklı emülsifiyan maddeler (PVA, JEL) kullanıldığında, bu faktörlerin mikroküre özelliklerine etkili oldukları görülmüştür. Mikrokürelerden 5FU'in şahmında, formülasyon faktörleri ve polimer özelliklerinin yanısıra salım ortamı pH'sının da, 5FU salimini etkile diği görülmüştür. Tüm formülasyonlarda polimer molekül ağırlığı küçük olduğunda veya başlangıç 5FU yüklemesi artırıldığında ve alka li ortamlarda 5FU'in mikrokürelerden salımı hızlı bulunmuştur. 5FU'in mikrokürelerden salım kinetiği incelendiğinde ise, en iyi uyumun Hi- guchi salım kinetiği ile sağlandığı ve DL-LA, L-LA polimerleri ile130 hazırlanan mikrokürelerde ikifazlı, PLA?A kopolimeri ile hazırlanan mikrokürelerin de, üç fazlı salım profili gösterdikleri tespit edil miştir. Mikrokürelerin in vitro koşullardaki parçalanmalarının tayininde, L- LA ve DL-LA polimerleri ile hazırlanan mikrokürelerde polimer molekül ağırlığı arttığında parçalanma hızının azaldığı, PLA?A kopo- limerinde ise parçalanmanın polimerin yapısında bulunan LA/GA oranından etkilendiği görülmüştür. Ayrıca, mikrokürelerin parçalanma ortamlarında herhangi bir enzimatik madde bulunmaması nedeni ile parçalanmanın, polimerin yapısında bulunan -COOH bağlarının basit hidrolizi ile meydana geldiği düşündürmüştür. Hazırlanan mikrokürelerin farelerde organ dağılımları incelendiğinde -4.91 jım'den küçük partiküllerin karaciğerde toplandıkları ve bu mikrokürelerin karaciğer sinusoidlerinde ve kupfer hücrelerinin si- toplazmalarında lokalize oldukları tespit edilmiştir. Karaciğer'e hedeflenebilen ve in vitro koşullarda ideal bir mikroküre formülasyonunda aranan özelliklere sahip olan, mikroküre formülasyonlarından L-LA2-16-PVA süspansiyonu tümör oluşturulan sıçanlara i.v. olarak uygulandığında, sıçanların yaşam sürelerinin, 5FU çözeltisi uygulanan sıçanlardan daha uzun olduğu ve ayrıca tümör hücrelerinde iyileşme belirtilerinin başladığı görülmüştür. Bu hay vanların karaciğer dokusunda akut veya kronik enflamasyon görülmemesi mikrokürelerin biyolojik olarak da uyumlu olduklarını düşündürmüştür. Sonuçta, HCC tedavisine yönelik geliştirmek istediğimiz biyolojik olarak parçalanabilen 5FU mikrokûrelerinin in vitro-in vivo değerlendirilmelerinde, formülasyon faktörlerinin ve polimer özelliklerinin, gözönünde bulundurulması gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the formulation of 5FU (an neoplastic agent used in all solid tumour of the Gl system) microspheres by using biocompatible and biodegradable polymers (PLA and PLAGA) will be investigated and these microspheres will be evaluated in vitro and in vivo. The specification and identification studies of the active agent and the excipients used in the formulations of microspheres were in accordance with the firm specifications and the data in reference books and literature. The Solvent Evaporation method used for the preparation of microspheres of biodegradable polymers, were found to be a useful method because appropriate 5FU loading, yielding and particle sizes of prepared microspheres were realysed with this method. Also, while using the above mentioned method in preparing microspheres it was observed that, formulation parameters were effective on microsphere characteristics. These parameters were various initial concentrations of 5FU (10 % and 16 %), and different types of emulsifing agents and polymer properties which were in different grades of polymer molecular weight. It was found that preparation parameters, polymer properties and also pH of the dissolution medium effected the release of 5FU from microspheres. In all formulations, when the low molecular weight polymer or high initial 5FU loading and the higher pH of the dissolution medium, was used, the release rate of 5FU from microspheres increased.132 The best fitting release kinetics were found to be the Higuchi kinetics for 5FU microspheres. While the microspheres prepared with DL-LA and L-LA polymers showed bi-phasic release the microspheres prepared with PLAGA copolymers showed tri-phasic. The in vitro degredation experiments of the microspheres prepared with DL-LA and L-LA showed that the degredation rate decreases when the polymers molecular weight increase. On the other hand, degradation of PLAGA copolymer effected the LA:GA ratio in copolymer structure. Since enzymes were not present in the degradation environment, it was assumed that, the basic hydrolysis of the -COOH end groups in the polymer structure were responsible for the degradation of the microspheres. When the in vivo fate of the prepared microspheres in the mice were examined. It was observed that, the particles smaller than 4.91 (xm accumulated in the liver, and localized in the kupffer cells cytoplasm and liver sinusoids. In this study, L-LA2-16-PVA microspheres which have ideal microsphere characteristics in in vitro experiments and which can be targeted to the liver, was chosen among all the microsphere formulations. When the suspension of these microspheres were injected to the tumour bearing rats through i.v. route, it was observed that the life span of these rats were longer than the life span of the rats injected with only 5FU solution. On the other hand the tumor cells were seen to be healing gradually with the microspheres formulation. It was concluded that for the treatment of Hepatocellular Carcinoma patients, formulation factors and polymer properties need to be taken into consideration, in order to prepare a suitable biodegraded microspheres of 5FU.