Kısa zincirli alifatik alkollerin süperoksit oluşturup oluşturmadığının in vitro incelenmesi ve metanolün biyolojik sıvıda enzimatik olarak saptanması
- Tez No: 31622
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖNÜL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
92 ÖZET Metanol endüstride yaygın kullanılır, alkollü içkilerde safsızlık olarak bulunur ve alkol bağımlılarınca kasti veya kazai olarak tüketilir. Ayrıca bazı ksenobiyotiklerin metabolizması sırasında oluşur. Toksisitesi çok şiddetlidir. Bu nedenle biyolojik materyalde hızlı, kolay, ucuz ve geçerli bir yöntemle saptanması çok önemli ve yararlıdır. Bu çalışmada, kanda metanol düzeylerinin belirlenmesi için özgün bir yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yöntem diğer biyo lojik sıvılarada uygulanabilir. Yöntemin geçerliliği kontrol edil- mistir. Buna ilaveten, kısa zincirli alifatik alkollerin alifatik alkol- alkol oksidaz sisteminde süperoksit radikali oluşturabilecekleri bu lunmuştur. Sonuçlar SOD ve 4-MP çalışmalarıyla kanıtlanmıştır. ' *
Özet (Çeviri)
93 SUMMARY Methanol is widely used in industry, found in alcoholic drinks as impurity, thus, consumed by alcoholics within alcoholic drinks deliberately or accidentally, and can be formed during the metabolism of some xenobiotics. Toxicity of methanol is very severe. Therefore, to develop a rapid, cheap, easy, and valid method for determination of methanol in biological materials is very important and useful. In this study, a specific method for determination of methanol in blood has been developed. This method is applicable to the other biological fluids. Validity of the method has been examined. In addition, it has been found out that short-chain aliphatic alcohols can form superoxide radical in aliphatic alcohol-alcohol oxidase system. These conclusions have been verified by the studies with SOD and 4-MP.