Ketoprofen'in yarı katı topik formülasyonlarının hazırlanması üzerinde çalışmalar
- Tez No: 31620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜEDA HEKİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
109 ÖZET Bu çalışmada % 1, 3, 5, 7 ve 10 konsantrasyonlarda keloprofen içeren vazelin, kold krem, hidrofilik merhem ve Carbopol 940 jeli formülasyonları hazırlanmış ve bu formülasyonlardan ketoprofen salımı ve deriden absorpsiyonu üzerine sıvag tipinin, etken madde konsantra syonunun ve deriden geçişi artırıcıların etkisi in vitro ve in vivo olarak incelenmiştir. Ayrıca 9 ay bekletmenin formülasyonlar üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Ketoprofen şahmında genel sıralama: Carbopol 940 jeli>hidrofilik merhem>kold krem>vazelin merhem şeklinde bulunmuştur. Yalnızca % 7 ve 1 0 ketoprofen konsantrasyonlarında hidrofilik merhemden salım, Carbopol 940 jelindekinden fazla olmuştur. Carbopol 940 jeli dışında, salım hızı ile ketoprofen konsantrasyonu arasında doğru orantılı bir ilişki bulunmuştur. Carbopol 940 jeli için ise optimum konsantrasyo nun % 3 olduğu görülmüştür. % 3 konsantrasyonda ketoprofen içeren merhem sıvarlarından etken maddenin deriye emilimi farelerde pençe ödem testi ile incelen miştir. En yüksek ödem inhibisyonu oluşturan merhemler Carbopol 940 jeli ve hidrofilik merhem olmuş ve bunları sırasıyla kold krem ve vazelin izlemiştir. İn vivo ve in vitro sonuçlar arasında iyi bir korelasyon elde edilmiştir. Formülasyonlara ilave edilen sodyum lauril sülfat, Pluronic P94 ve üre, in vitro deneylerde, ketoprofenin selofan zardan salimini hiç etkile memiş veya azaltmıştır. İn vivo deneylerde ise Pluronic P94 ve üre ke-110 Loprofenin deriden geçişini etkilemezken sodyum lauril sülfat önemli derecede artırmıştır. 9 ay bekletmenin formülasyonlar üzerinde, mikroskobik yapı ve etken madde salımı açısından bozucu etkisi olmadığı görülmüştür. Sonuç olarak en yüksek antiinflamatuvar etkiyi % 3 ketoprofen ve % 4 sodyum lauril sülfat içeren Carbopol 940 jeli göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The in vitro release and in vivo percutaneous absorption of ketoprofen from various topical bases including: white petrolatum, hydrophilic ointment, cold cream and Carbopol 940 gel at 1, 3, 5, 7 and 10 % concentrations were studied in order to determine the effects of ointment type and concentration of the drug. Also, the effects of the penetration enhancers and storage on the formulations during 9 months were evaluated. In general, the in vitro release rank order of ketoprofen was observed to be: Carbopol 940 gel>hydrophilic ointment>cold cream> white petrolatum. However, the release of the drug was higher from the hydrophilic ointment than the Carbopol 940 gel at 7 and 10 % concentrations of ketoprofen. Amount of in vitro drug released from all bases, except Carbopol 940 gel, was concentration dependent. 3 % was found to be the optimum concentration for Carbopol 940 gel. The in vivo percutaneous absorption of ketoprofen was evaluated from Carbopol 940 gel at 3 % concentration by the carrageenan-induced paw edema in mice. The antiinflammatory activity aganist carrageenan-induced edema was comparable for Carbopol 940 gel and hydrophilic ointment. Cold cream and white petrolatum followed, respectively. A good correlation was found between in vitro and in vivo results.Ill SUMMARY The in vitro release and in vivo percutaneous absorption of ketoprofen from various topical bases including: white petrolatum, hydrophilic ointment, cold cream and Carbopol 940 gel at 1, 3, 5, 7 and 10 % concentrations were studied in order to determine the effects of ointment type and concentration of the drug. Also, the effects of the penetration enhancers and storage on the formulations during 9 months were evaluated. In general, the in vitro release rank order of ketoprofen was observed to be: Carbopol 940 gel>hydrophilic ointment>cold cream> white petrolatum. However, the release of the drug was higher from the hydrophilic ointment than the Carbopol 940 gel at 7 and 10 % concentrations of ketoprofen. Amount of in vitro drug released from all bases, except Carbopol 940 gel, was concentration dependent. 3 % was found to be the optimum concentration for Carbopol 940 gel. The in vivo percutaneous absorption of ketoprofen was evaluated from Carbopol 940 gel at 3 % concentration by the carrageenan-induced paw edema in mice. The antiinflammatory activity aganist carrageenan-induced edema was comparable for Carbopol 940 gel and hydrophilic ointment. Cold cream and white petrolatum followed, respectively. A good correlation was found between in vitro and in vivo results.