Biyolojik olarak parçalanabilen polimerler ile salbutamol sülfat içeren mikrokürelerin hazırlanması
- Tez No: 31637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ÇELEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tez Konusu: Biyolojik Olarak Parçalanabilen Polimerler île Salbutamol Sülfat İçeren Mikrokürelerin Hazırlan ması. Adı Soyadı : Nurhan Erden Tez Yöneticisi: Nevin Celebi Anabil im Dalı: Farmasötik Teknoloji Yıl: 1993 Doktora ÖZET Farmasötik olarak kullanılan maddelerin denetimli salım sistemlerinde yaygın olarak kullanılmakta olan poli (laktik asit), poli (glikolik asit) ve bunların kopolimerleri gibi biyolojik olarak parçalanabilen polimerler biyolojik olarak geçimi idirler. Bu çalışmanın amacı, salbutamol sülfat içeren ve biyolojik olarak parçalanabilen mikroküreler hazırlamaktır. Salbutamol sülfat suda çözünür ve kronik solunum yolları hastalıklarının tedavisinde bronkodilatör olarak kullanılan etkin bir 3s adrenareseptor uyarıcısıdır. PLSA mikroküreleri, çift emülsiyon yöntemi ile hazırlanmıştır. Bu çalışmada üç kopolimer kullanılmıştır. Bunlars 50s50, 75s25 ve 85î15 PLGA* dır (laktik asidin, glikolik aside molar aranı). Formülasyonların hazırlanmasında üç bağımsız değişken (PVA konsantrasyonu, etken madde yükleme oranı ve T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KURULUjelatin miktarı) esas alınarak 23 faktöriyel tasarım kullanıldı. Bağımlı değişkenler partikül büyüklüğü ve V. EMTO'dır, Biyolojik olarak parçalanabi len mikrakürelerde, salbutamol sülfatın salımı 37 ± 0.5°C'de, izotonik fosfat tamponunda inkübasyon yöntemi ile yapılmıştır, Salım verileri bir bilgisayar programı (DÎSS0L92. BAS) kullanılarak kinetik olarak değerlendirilmiştir. Partikül büyüklüğü ve dağılımı analizi, infrared partikül sayıcı (IPS) ile yapılmıştır. Mikrokürelerden etken maddenin salım hızı üzerine partikül büyüklüğünün etkisi anlamlı değildir. Bu, hazırlanan mikrokürelerin, standart bir elekten elenmiş olması ile açıklanabilir. En iyi in vitro salım profili, S5s 15 PLGA ile hazırlanan mikrokürelerle hazırlanmıştır. Polimer ve etken madde arasındaki etkileşme DSC ve FTIR analizleri ile incelenmiştir. 85:15 PLGA ile hazırlanan mikrakürelerde, etken maddenin amorf halde olduğu bulunmuştur. Mikrokürelerin, in vitro olarak parçalanması, F16 formülasyonu ile taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak incelenmiştir. Zamanla porların büyüklüğünün arttığı ve içi boş delikler haline dönüşerek» parçalandığı bulunmuştur.-3- F16 formu lasyonunun salım profilinin, Baker ve Lonsdale tarafından önerilmiş olan modele uyum gösterdiği bulunmuştur. En iyi salım profilini, 4 gün boyunca salım yapan, 85:15 PLGA ile hasırlanan formülasyon göstermiştir. Bu formu lasyon; % 0.5 (a/h) PVA konsantrasyonu, % 20 etken madde, 0.1 gram jelatin içerir.
Özet (Çeviri)
-1- Tez Konusu: Biyolojik Olarak Parçalanabil en Polimerler île Salbutamol SQlfat îçeren Mikrokürelerin Hazırlan ması. Adı Soyadı : Nurhan Erden Tez Yöneticisi: Nevin Celebi Anabil im Dalı: Farmasötik Teknoloji Yıl: 1993 Doktora SUMMARY Biodegradable polymers such as polydactic acid), poly (glycolic acid) and their copolymers, that are widely used in many controlled release systems for pharmaceutical agents, are biocompatible. The aim of this study was to prepare biodegradable microspheres, which contain salbutamol sulphate. Salbutamol sulphate is freely water soluble and an effective $2 adrenoceptor stimulant, which is used as a bronchodilator in the treatment of chronic obstructive respiratory diseases» Poly (DL-lactide-co-glycol ide)