Pyrus serikensis A.Güner & H. Duman (Rosaceae) türünün ekolojisi ve çoğaltılması üzerinde araştırmalar
Investigations on ecology and reproduction of Pyrus serikensis A.Güner & H. Duman (Rosaceae)
  1. Tez No: 316214
  2. Yazar: ADİLE SEVİNÇ UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖKCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin güneyindeki Antalya-Serik bölgesinde endemik bir tür olan Pyrus serikensis'in tohum çimlenmesi, fidan büyümesi ve hayatta kalma yüzdesinin belirlenmesidir. Çimlenme çalışmaları için tohum elde etmek amacıyla doğal habitatlardan hem 2009 hem de 2010 yılında Aralık ayı sonunda olgun meyveler toplanmıştır. Tohumlar ilk olarak farklı sıcaklık koşullarında muhafaza edilmiştir (Oda sıcaklığı 20-22 ºC ve buzbolabı 4 ºC). Daha sonra tohumlar iki fotoperiyot (tamamen karanlık ve aydınlık-karanlık (18-6 saat)), üç farklı sıcaklık (15, 20, 25 ºC) ve iki farklı hormon konsantrasyonu (1 ppm ve 10 ppm GA3) olmak üzere çeşitli kombinasyonlar altında çimlendirilmiştir. Denemeler üç tekrarlı yapılmıştır. Fidan büyümesi ve hayatta kalma oranını gözlemlemek için 2 yaşındaki fidanlar 2010 yılında Serik yakınlarında türün dağılım aralığı dahilindeki iki çalışma alanına dikilmiştir. Temel toprak özelliklerinin belirlenmesi için çalışma alanlarından toprak örnekleri alınmıştır. Ayrıca, bölgenin uzun süreli iklimsel verileri de elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine seed germination, seedling growth and survival percentage of Pyrus serikensis, an endemic species in Serik-Antalya region in southern Turkey. To obtain seeds for germination study, mature fruits were collected from natural stands in late December, both in 2009 and 2010. Seeds were first stored under different temperature conditions (20-22 ºC room temperature and 4 ºC refrigerator). The seeds were then germinated under various combinations of two photoperiods (complete dark, and light-dark (18-6 hrs)), three temperature (15, 20, 25 ºC), and two different hormone conditions (1 ppm and 10 ppm). Trials were performed in three replications. To observe seedling growth and survival, 2 year old containerized seedlings were planted in two test sites in 2009 within the distribution range of the species, near Serik. Soil samples were taken from the test sites to determine basic soil properties. Long term climatic data of the region were also obtained.