Hacim ısıtma amaçlı güneş enerjisi destekli su kaynaklı ısı pompası çevriminin teorik analizi
Theoretical analysis of a solar assisted water source heat pump space heating system
  1. Tez No: 316215
  2. Yazar: SEZGİ KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Isı pompaları son yıllarda alternatif enerji kaynaklarına ve enerji verimli uygulamalara artan ilgi nedeniyle öne çıkmaktadır. Özellikle güneş enerjisi destekli ısı pompalarında, sistemin optimum çalışma şartlarına göre boyutlandırılması oldukça zor ve çaba gerektiren bir işlemdir. Bu nedenle mevcut çalışmada hacim ısıtma amaçlı, güneş enerjisi destekli, su kaynaklı endirekt ısı pompası sistemi için bir simülasyon oluşturulmuş ve simülasyon sonuçları literatürdeki deneysel çalışmalar ile karşılaştırılarak modelin güvenilirliği araştırılmıştır. Oluşturulan simülasyon ile istenilen bölge için güneş ışınımı değerlerini hesaplamak mümkündür. Bu çalışmada hesaplamalar Antalya için yapılmış ve sonuçlar elde edilmiştir. Depo kapasitesi, kollektör tipi ve kondenser gücünün değişiminin, depo sıcaklığı, kompresörde tüketilen güç ile ısı pompası ve tüm sistemin COP değerleri üzerine etkisi incelenmiş ve sistem için optimum boyutlara karar verilmiştir. Belirlenen optimum boyutlardaki sistemin simülasyon ile ekserji analizleri gerçekleştirilmiş ve ısı pompası ile tüm sistem elemanlarının tersinmezlikleri, iyileştirme potansiyelleri ve ekserji verimleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the use of alternative energy sources and energy efficient operation, heat pumps come into prominence in recent years. Especially in solar ? assisted heat pumps, sizing the required system is difficult and arduous task in order to provide optimum working conditions. Therefore, in this study solar assisted indirect expanded heat pump space heating system is simulated and the results of the simulation are compared with available experimental data in the literature in order to present reliability of the model. It is possible to estimate the solar radiation values in the selected region with the simulation. The case study is applied and simulation results are given for Antalya, Turkey. The effect of change in the storage tank capacity, collector type and condanser power over the consumed power of the compressor, COP of the heat pump and the overall system are investigated and optimal sizing for the system components are determined. For this system, exergy analysis is also performed with the simulation and irreversibility, improvement potentials and exergy efficiencies of the heat pump and system components are estimated.