Güney Anadolu'da yetişen bir kekik türünün (Origanum minutiflorum Schwarz et Davis) uçucu yağı üzerinde araştırmalar
- Tez No: 31623
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ŞARER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
67 ÖZET Origanum türleri eski çağlardan beri ilaç ve baharat olarak kullanılan bitkilerdir. Bu bitkiler, uçucu yağlarında ana bileşenler olarak genellikle timol ve karvakrol taşırlar. Ancak bazen bu uçucu yağlarda ne timol ne de karvakrol bulunur. Origanum türlerinden elde edilen uçucu yağlar bazı terapötik etkilere sahiptirler. Bunun yanı sıra bu yağlar endüstride de kullanılırlar. Anadolu'da yirmibir Origanum türü doğal olarak yetişmektedir. Bu çalışmada, endemik bir tür olan ve Güney Anadolu'da halk arasında tedavide kullanılan Origanum minutiflorum Schwarz et Davis 'in uçucu yağ bileşimi incelenmiştir. Farklı yüksekliklerden toplanan iki O. minutiflorum örneğinin uçucu yağ miktarları: % 4.3 (Örnek I) ve % 5.3 (Örnek II) olarak saptanmıştır. Uçucu yağlar kolon ve gaz kromatografisi yöntemiyle analiz edilmiştir. İncelenen yağ örneklerinde otuzbeş bileşik saptanmıştır. Her iki örnek de yüksek miktarda karvakrol içermektedir (% 90.78, % 92.95).
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY Origanum species have been used as medicine and spices since antiquity. These plants generally contain thymol and carvacrol as the main components of their volatile oils. But in some cases neither thymol nor carvacrol were found in their oils. The volatile oils of Origanum species have some therapeutic effects. In addition to these effects, Origanum oils have been used by the industry. Twenty-one species of Origanum grow wild in Anatolia. In this study, we examined the composition of the volatile oil of Origanum minutiflorum Schwarz et Davis, which is an endemic plant and used in the folk medicine in southern Anatolia. The volatile oil contents of two samples of O. minutiflorum from different altitudes were 4.3 % (sample I) and 5.3 % (sample II). The oils were analyzed by LSC and capillary GLC. Thirty-five compounds were identified in the oil samples. Both samples are characterized by the high content of carvacrol ( 90.78 %, 92.95 %).