Yağ gülü (Rosa damascena Mill.) damıtma atıklarının briketlenmesi üzerine bir araştırma
A research on the briquetting of rose oil (Rosa damascena Mill.) distillation wastes
  1. Tez No: 316229
  2. Yazar: HAŞMET EMRE AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. OSMAN YALDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Isparta bölgesindeki gül yağı işleme tesislerinden çıkan atıkların katı yakıt olarak kullanılması için briketlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada maksimum sıkıştırma basıncı 350 MPa olan hidrolik pres ve 150 mm yüksekliğinde 60 mm ve 80 mm iç çapa sahip silindirik kalıplar kullanılmıştır. Denemelerde materyal nem içeriği %83.34 olarak belirlenmiştir. Briketleme işlemi 35 MPa sıkıştırma basıncında, 30 saniye basınç uygulama zamanında ve çevre şartlarında gerçekleştirilmiş ve briketleme işlemi için materyal ön işleme tabii tutulmamıştır. Gül yağı işleme atıkları kömür tozu ile 4 farklı oranlarda (%100 gül yağı atığı,%75 gül yağı atığı - %25 kömür tozu, %50 gül yağı atığı - %50 kömür tozu, %25 gül yağı atığı - %75 kömür tozu) karıştırılarak briketlenmiştir. Briketlerin fiziksel özellikleri ile ilgili olarak yoğunluk, düşme-dayanıklılık direnci (tumbler direnci), kırılma direnci (shatter direnci), su alma direnci, hava nemi direnci (eşdeğer nem içeriği) değerleri belirlenmiştir. Ayrıca briketlerin geleneksel kovalı tip sobada yakılması sonucu atmosfere salınan baca gazı emisyon değerleri ölçülmüştür. Test öncesi briketler 7 gün süre ile çevre şartlarında bekletilmiştir.Çalışma sonunda 100 mm yüksekliğinde, 60 mm deliksiz ve 80 mm çapında 20 mm merkezi delikli briketler elde edilmiştir. Briketlerin yoğunlukları yaş bazda 1239-1274 kg/m3 arasında değişmiştir. Fiziksel testler sonunda en düşük kırılma direnci (shatter direnci), düşme dayanıklılık direnci (tumbler direnci), hava nemi alma direnci, ve 1.dakika sonunda su alma direnci sırası ile %95.24, %30.45, %97.37 ve %60.64 olarak belirlenmiştir. Yanma sonucu ölçülen baca gazı emisyon değerlerinin ısınmadan kaynaklanan hava kirliliğinin kontrolü yönetmeliğinde belirtilen sınır değerlerin altında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, briquetting of rose oil processing wastes obtained from rose oil plants in the province of Isparta for utilization as solid fuel was aimed. In the experiments, a hydraulic press with maximum compression pressure of 350 MPa and cylindrical dies with height of 150 mm and inner diameter of 60 mm and 80 mm were used. The moisture content of the raw material used in the experiments was 83.34%. The samples were briquetted at room temperature without using a binder for 30 seconds under pressure of 35 MPa. Rose oil processing wastes briquetted coal powder is mixed in different proportions to 4 (100% waste rose oil, rose oil, waste of 75% - 25% coal dust, waste oil, rose by 50% - 50% of coal dust, waste oil, rose by 25% - 75% coal dust). Physical properties of briquettes such as briquette density, tumbler index, shatter index, water resistance, moisture content and equivalent humidity content were determined. Also, during burning of the briquettes in a traditional bucket type stove, flue gas emissions were measured by a flue gas analyzer. All briquettes were stored under ambient conditions for 7 days before testing.At the end of the study, 100 mm height and 60 mm diameter without central hole and 80 mm diameter with 20 mm central hole briquettes were produced. The density values of briquettes in wet basis varied between 1239-1274 kg/m3. At the end of the physical tests, the lowest values of shatter index, tumbler index equivalent humidity contenta and water resistance at the end of the first minute were 95.24%, 30.45%, 97.37% and 60.64%, respectively. The flue gas emissions were found below the limit values given in The Regulation on Air Pollution caused by Heating.