Yağ gülü (Rosa damascena Mill.) damıtma atıkları ve kızılçam (Pinus brutia Ten.) talaşı kullanılarak hazırlanan ham ve torefiye biyopeletlerin yakıt karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of fuel characteristics of raw and torrefied biopelets produced from rose oil(Rosa damascena Mill.) distillation wastes and calabrian(Pinus brutia Ten.) pine sawdust
- Tez No: 675977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ülkemizde enerji ihtiyacının %75'den fazlasını ithalat yoluyla karşılandığından dolayı, maalesef enerji ve ham madde temini açısından dışa bağımlı bir ülkeyiz. Bu yüzden mevcut kaynaklarımızın en iyi şekilde değerlendirilmesi, enerji ihtiyacımızın karşılanması açısından büyük bir önem arz etmektedir. Tez kapsamında belirtilen 2 farklı biyokütle (Yağ Gülü Damıtma Atıkları (YGDA) ve Kızılçam Talaşı ) ile bir çeşit yerli linyit kömürü ağırlıkça farklı yüzdelerde karıştırılarak farklı içeriklere sahip biyopeletler (yakıt topakları) hazırlanmış ve daha sonra bu biyopeletler ısıl işleme tabi tutularak (torefikasyon) elde edilen ısıl işleme maruz kalmış biyopeletler ile ham biyopeletlerin yakıt özellikleri incelenmiştir. Peletlerin kütle, çap, uzunluk, dayanımları incelenip, yaklaşık analizleri yapılmış, kırılma dirençleri ve nem alma dirençleri incelenmiştir. İncelenen veriler ışığında 0-50-50 karışımına ait peletin yüksek kül içeriğine sahip olduğu, standartları aştığı görülmüştür. En düşük dayanım yine 0-50-50 peletine ait olup, 100-0-0 peletine ait dayanım ise en yüksek bulunmuştur. Torefiye edilmiş tüm pelet çeşitlerinin gerilme mukavemetleri incelendiğinde pelet çeşitlerinin ortalama %35 dolayında bir düşüş gözlenmiştir. Bu düşüşün %7,949(0-50-50) ile %51,494 (90-0-10) arasında değiştiği görülmektedir. Pelet çeşitlerinin kütle verimi torefikasyon sırasında kısmi devolatilizasyon ve numunedeki selülozun tahrip olması nedeniyle azalmış ve ağırlıkça %70,69 ile %78,46 arasında değişmiştir. Öte yandan, gül içeriği yüksek olan peletlerin (25-75-0, 0-98-2 ve 0-96-4) enerji verimi diğer pelet çeşitlerine kıyasla en düşük olarak bulunmuştur. Torefiye edilmiş tüm numunelerde enerji yoğunluklarının birden daha büyük olduğu, yani birim kütle başına enerji kazancı olduğu görülmüştür. Depolama sırasında ham peletlere kıyasla torefiye olmuş peletlerde nemlenme probleminin daha az sorun yaratacağı da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Our country is unfortunately outsourced in terms of energy and raw materials since she imports more than 75% of domestic energy demand. To assess our energy resources has great importance with regard to meeting our energy needs. Lignite is one of the most important energy sources of our country. In this thesis, various biopellets using several different blending ratios of 2 types of biomass (Rose Oil Distillation Wastes (RODW) and Calabrian Pine Sawdust) and domestic lignite were prepared and then after the torrefication process the fuel properties of the raw and torrefied biopellets were investigated. The highest strength was observed with 100-0-0 pellets, while the lowest strength was obtained with 0-50-50 mixture. When the strengths of all the samples were investigated, approximately 35% decrease was observed for all pellet types. It is seen that this decrease ranges between 7.47% (0-50-50) and 51.94% (90-0-10). The mass yield of the pellets decreased due to partial devolatilization during torefication and destruction of cellulose in the samples and ranged from 70.69% to 78.46% by weight. On the other hand, energy yield of pellets with high rose content (25-75-0, 0-98-2 and 0-96-4) was found to be the lowest compared to other pellet types. It has been found that the energy densities of all the samples were greater than one, in another words energy was gained per unit mass. It has also been found that the hydration problem of the torrefied pellets is less problematic than that of raw pellets during storage.