Caulerpa türlerinden tıbbi öneme sahip enzim inhibitör özütlerinin hazırlanması
Preparation of medicinally important ezyme inhibitor extracts from Caulerpa species
  1. Tez No: 316230
  2. Yazar: SEVİLAY CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. KADİR YURDAKOÇ, YRD. DOÇ. DR. SEVİL AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Pek çok alg türü, bulundukları sucul ortamda yaşamlarını devam ettirebilmek adına savunma amaçlı bazı metabolitler salgılarlar. Predatörlerinden korunmak amacıyla salgılanan bu sekonder metabolitler genellikle farmasötik açıdan da önemli birer bileşendirler. Çeşitli alg türlerinin geleneksel olarak bazı hastalıkların tedavisinde kullanılıyor olması ve özellikle Akdeniz'de yaygın olarak bulunan Caulerpa türlerinin salgılarının anti-mikrobiyal, anti-kanserojen, anti-viral ve apoptotik özelliklere sahip olduğunun ortaya çıkarılmış olması bu çalışmanın temel çıkış noktasını oluşturmuştur.Bu çalışmada Akdeniz kıyılarında yaygın olarak bulunan C. racemosa ve C. prolifera türlerinin başlıca sekonder metaboliti olan caulerpenyne'in (CYN) tıbbi öneme sahip çeşitli enzimler üzerindeki inhibisyon etkisi araştırılmıştır. Çalışma sonuçları CYN'nin; ?-amilaz, lipoksigenaz ve ksantin oksidaz enzim aktiviteleri üzerinde önemli bir inhibisyon etkisi gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Yapılan kinetik incelemeler CYN varlığında ?-amilaz ve lipoksigenaz inhibisyonunun unkompetetif ve ksantin oksidaz inhibisyonunun nonkompetetif inhibisyon modelleri ile uyumlu olduğunu göstermiştir.Çalışmada elde edilen bu verilerin ışığında Caulerpa türlerinin, bu enzimlerle ilişkilendirilebilen çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek doğal bir ürün olduğu söylenebilir. Ayrıca çalışmadan elde edilen sonuçlar Caulerpa türlerinin, toplum sağlığına hizmet eden yararlı bir ürüne, bilime özellikle de farmasötik endüstriye kazandırılmasının mümkün olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Most algae species secrete some defensive metabolites in order to maintain their life in aquatic media. These secondary metabolites that aim to protect these species from their predators generally have significant potential in terms of pharmaceutical industry. Various algae species has been used traditionally for the treatment of some diseases for ages. Besides, it was presented in previous scientific papers that the secondary metabolites of Caulerpa species have anti-microbial, anti-carcinogen, anti-viral and apoptotic properties. These remarkable results above mentioned constitute the main starting point of this study.In the present study, the inhibitory effects of caulerpenyne (CYN) which is the main secondary metabolite of C. racemosa and C. prolifera abundant in the Mediterrenean Sea on some medically important enzymes were investigated. According to the results of this study, CYN has significant inhibitory effects on the activities of ?-amylase, lipoxygenase and xanthine oxidase enzymes. The enzyme kinetic studies indicated that both ?-amylase and lipoxygenase inhibition with CYN represents an un-competitive type of inhibition while it is non- competitive for xanthine oxidase.In the light of the results obtained from this study, it can be said that Caulerpa species can be promising native material for the treatment of some diseases associated with studied enzymes. Also the results of the study pointed out that Caulerpa species can be converted to a beneficial bio-material for public health and science especially for pharmaceutical industry.