Patlıcan (Solanum melongena L.)'da mikrospor kültüründe ovaryum ko-kültür yönteminin haploid embriyo oluşumunun uyartılması üzerine etkisi
The effects of ovary co-culture system to induce haploid embryo formation on eggplant (Solanum melongena L.) microspore culture
- Tez No: 316228
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NACİ ONUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, ?Faselis F1?, ?Amadeo F1? ve ?Aydın Siyahı? olmak üzere üç farklı patlıcan çeşidi kullanılarak, mikrospor kültürü yoluyla haploid embriyo uyartımı elde etmede etkili bir protokol geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Embriyo oluşumunun uyarılması için, ovaryum ko-kültür sisteminin patlıcanda mikrospor kültürü üzerine etkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Ayrıca mikrospor kültürü yoluyla haploid embriyo elde etmek için yapılan denemelerde, uygun tomurcuk gelişme devresi ve optimum mikrospor izolasyon yönteminin belirlenmesine çalışılmıştır.Bu amaçla, ilk olarak uygun mikrospor gelişme dönemi belirlenmiştir. Bu tomurcuklardan çıkarılan anterler 35oC'de 8 gün karanlık koşullarda 0.3 M mannitol solüsyonu içinde ön uygulamaya maruz bırakılmıştır. Ön uygulama işleminden sonra NLN ortamında izole edilip kültüre alınan mikrosporlara haploid embriyo oluşumunu uyartmak için ilk olarak 5 mg/l 2,4-D + 5 mg/l KIN ve 5 mg/l NAA+ 5 mg/l BAP hormon konsantrasyonlarını içeren kültür ortamlarının etkileri araştırılmıştır. Bu ortamlarda Aydın Siyahı çeşidinde herhangi bir gelişme gözlenmezken, Faselis ve Amadeo çeşitlerinde ise yalnızca simetrik çekirdek bölünmesi uyartılabilmiştir. Ovaryum ko-kültür denemeleri için, buğday ovaryumlarının bu kültür ortamlarına ilave edilmesiyle Faselis ve Amadeo çeşitlerinde simetrik bölünme yanında çok çekirdekli yapıların oluşumu, Aydın Siyahı'nda ise simetrik bölünme uyartılmıştır. Ancak hiçbir çeşitte, ortam ve koşulda mikrosporlardan embriyo oluşumu sağlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, three different eggplant cultivars (Faselis F1, Amadeo F1 and Aydın Siyahı) have been used to develope an efficient protocol for haploid embryo induction. Ovary co-culture system was carried out to determine the its effects on eggplant microspore culture to induce embryo formation. The experiments were also performed to determine the optimal stage of bud development and identify the suitable microspore isolation method.To serve the purpose, first of all the most suitable microspore development stage was determined. Anthers were isolated in 0.3M mannitol solution and exposed to pretreatments for 8 days in darkness at 350C. After pretreatments, microspores were cultured in NLN medium supplemented with 5 mg/l 2,4D + 5 mg/l KIN ve 5 mg/l NAA+ 5 mg/l BAP. While no improvement was obtained in cv. Aydın Siyahı microspores, symmetrically divisions were obtained in cv. Faselis and Amadeo microspores. When wheat ovaries were added to culture medium for ovary co-culture system, isolated microspores of cv.?s Faselis and Amadeo were induced to divide symmetrically and formed multinucleated structures. On the other hand, in cv. Aydın Siyahı were induced to divide only symmetrically. No regeneration was obtained from any cultivar used under the experimental conditions.