Simulation modeling of maritime piracy using hybrid agent based and discrete event simulation
Etmen tabanlı ve kesikli olay benzetimi kullanan melez bir deniz haydutluğu benzetim modeli
- Tez No: 316266
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M.MURAT GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Deniz haydutluğu son on yılda uluslararası toplum için büyük bir sorun olmuş ve küresel ekonomiyi de etkilemiştir. Bu soruna tepki olarak, uluslararası kuruluşlar sorundan etkilenen bölgelerde deniz taşımacılığını korumak için deniz kuvvetleri konuşlandırmışlardır. Bu çalışmada, üç paydaşın (korsanlar, deniz taşımacılığı ve deniz kuvvetleri) da görüşlerinin ele alındığı benzetim tabanlı bir analiz aracı oluşturulmuştur. Başlangıçta klasik bir Kesikli Olay Benzetimi (KOB) modeli oluşturulmuş ve olay çizelgeleme yaklaşımı benimsenmiştir. Ancak, daha sonra, etmenlerin davranışları, birbirleri ile etkileşimleri ve otonom özelliklerinin belirginleşmesiyle Etmen Tabanlı Modelleme ve Benzetim (ETMB) yaklaşımının bu probleme daha uygun olduğunu fark ettik. Bunun sonucu olarak, olay çizelgeleri ile oluşturduğumuz kavramsal modeli melez bir KOB ve ETMB model şekillendirmiştir. Bu melez model bir KOB Kütüphanesi olan SharpSim kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, açık kaynak kodlu GreatMap adlı bir Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ile SharpSim'i birbirine entegre hale getirilmiştir.Tezin amacı ETMB bağlamında KOB yaklaşımının kullanımını araştırmaktır. Bunun için bir test durumu olarak, kaynak tahsisi ve operasyon politikaları gibi bazı askeri konuları incelemek üzere deniz operasyonları için genel bir analiz aracı geliştirilmiştir. Bu nedenle, ilk olarak SharpSim'in yetenekleri geliştiriliş ve daha sonra bir Deniz Güvenlik Operasyonları Kütüphanesi (MSOLib) oluşturulmuştur. MSOLib bir harita üzerinde deniz güvenlik operasyonlarının benzetimini yapmak için gerekli veri yapısını taşımaktadır. Bahse konu analiz aracı benzetim girdileri için bir arayüz, 2D animasyon ve bazı istatistik özellikleri sağlamaktadır. Çalışmanın son aşamasında, kurgusal bir deniz güvenlik operasyonunda kaynak tahsisi ve operasyon politikaları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Maritime piracy has been a major issue for the international community in the last decade and affected the global economy. As a reaction to this issue, international organizations deployed naval forces to protect maritime transportation in the affected regions. In this study, we present a simulation based analysis tool which considers three stakeholders? (pirates, maritime transportation, and naval forces) views. We initially created a classical Discrete Event Simulation (DES) model and adopted event scheduling approach. However, later, we discovered that since the behaviors of entities, interaction between entities, and the autonomy properties of entities are significant, Agent Based Modeling and Simulation (ABMS) concepts are appropriate for modeling. As a result of this, a hybrid DES and ABMS model shaped our conceptual model which is created using event graphs. This hybrid model is implemented using SharpSim DES library. Additionally, we coupled an open source Geographic Information System (GIS), GreatMap, with SharpSim.The objective of the thesis is to investigate the use of DES approach in ABMS context. As a test case for this, we develop a general analysis tool for maritime operations to study some military problems such as resource allocation and operation policies. For this reason, first we enhanced SharpSim capabilities and then we created a Maritime Security Operations Library (MSOLib). MSOLib maintains the data structure required to simulate maritime security operations on a map. The analysis tool provides an interface, 2D animation and some statistical features. At the final phase of the study, we analyzed the resource allocation and operation policies in a fictional maritime security operation.